12 czerwca 2005 roku naszej szkole nadano imię Józefa Wybickiego. Uroczystość ta rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Św. Bartłomieja w Janówku. Akcję wyboru patrona, prowadzono od 1998 roku. Po wielu dyskusjach i głosowaniach zdecydowano, że symbolem naszych uczniów będzie Józef Wybicki- twórca hymnu narodowego a także człowiek wybitny dla ratowania Ojczyzny w XVIII w. oraz bezpośrednio związany z naszymi okolicami. Wybraliśmy go na patrona, aby pamięć o tym wielkim i niezłomnym Polaku oraz jego zasługach dla Państwa Polskiego była żywa i stanowiła dla nas wszystkich prawdziwy wzór patriotyzmu a pamięć o ni trwała w nas jak najdłużej.

"Józef Wybicki, to patron szkoły... "- kilka słów o naszym patronie

Józef Wybicki opracował projekt oczynszowania ludności i zawarł to w "Projekcie dopuszczenia ludzi na czynsz i uwalniania od poddaństwa" oraz przeprowadził rozpoznanie dotychczasowych dochodów z tych wsi i zaprognozował, co można osiągnąć uwalniając chłopów z poddaństwa. Rachunek okazał się korzystny. Wydarzenie oczynszowania odbyło się w Olszewnicy w dniu 20 VIII 1778 roku. Również Józef Wybicki przygotował prawną stronę przywileju dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki, które w latach 1775/76 za sprawą Stanisława Poniatowskiego uzyskało prawa miejskie.

Aby lepiej poznać swojego patrona oraz próbować się z nim utożsamiać, od momentu nadania imienia do dnia dzisiejszego, dwukrotnie z wszystkimi uczniami klas II -VI wybraliśmy się na zieloną szkołę śladami Józefa Wybickiego do Będomina, Kościerzyny, Sikorzyna i Gdańska, a także organizowaliśmy konkursy plastyczne oraz wiedzy o patronie.

Hymn szkoły

Dopełnieniem tego wszystkiego było ułożenie hymnu szkoły o naszym patronie na konkurs ogłoszony z okazji 10. rocznicy nadania imienia szkole w 2015 roku. Komisja konkursowa wybrała słowa i melodię ułożoną przez ucznia klasy IV – Filipa Łabusia razem z mamą, muzyka instrumentalna została nagrana przez Pana Jacka Żołnierzaka do tekstu śpiewanego przez Filipa i jego mamę. Dzisiejsi uczniowie oraz Filip z dumą na twarzy i radością w sercu śpiewają o swoim patronie – Józefie Wybickim.