• Dzień Hymnu Narodowego

    Dzień Hymnu Narodowego

     

     

    W naszej szkole Dzień Hymnu Narodowego to szczególe święto, ponieważ autor hymnu jest naszym patronem. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Janówku Pierwszym znają słowa i melodię Mazurka Dąbrowskiego oraz postać Józefa Wybickiego.

    Hymn stworzony przez Józefa Wybickiego w 1797 roku, w Włoszech ku pokrzepieniu Polaków walczących w Legionach Polskich u boku generała Jana Henryka Dąbrowskiego pierwotnie był nazywany „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech”. Pieśń ta towarzyszyła powstańcom listopadowym i styczniowym, śpiewano go też w czasie I wojny światowej. Po I wojnie światowej razem z innymi znanymi pieśniami konkurowała o miano hymnu.

    Od 26 lutego 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” stał się oficjalnym Polskim Hymnem, jednak już w październiku 1926 r. pieśń ta weszła oficjalnie do szkół, a od grudnia 1926 r. o północy nadawało ją Polskie Radio. Tekst hymnu z czasem ulegał zmianie i obecnie nieco odbiega od oryginału. Treść hymnu dotyczy ważnych wydarzeń i postaci historycznych tj: trzeci rozbiór Polski, Napoleon Bonaparte i Legiony Polskie, bitwa pod Racławicami, Stefan Czarniecki, Tadeusz Kościuszko a także wyraża patriotyzm oraz wolę walki o ojczyznę i wiarę w Boga.

    Hymn obok godła i flagi to jeden z trzech symboli narodowych, który wzmacnia poczucie naszej tożsamości narodowej, kształci patriotyzm, rozwija w nas miłość do ojczyzny i dumę z bycia Polakiem.

    Uczniowie klasy siódmej przygotowali plakaty z okazji tego święta aby pokazać, że nawet w czasie pandemii dumni są ze swojego patrona i nie zapominają o swojej tożsamości kulturowej i wartościach narodowych.

    E. Ładniak


     

  • Dzień hymnu

    26.02 w szkole obchodzony był dzień Hymnu Narodowego. To bardzo bliski temat dla uczniów naszej szkoły, ponieważ patronem jej jest autor słów - Józef Wybicki. W krótkim flmiku prezentujemy prace wykonane przez uczniów z tej okazji.

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Święto opowiada o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się podczas pokojowej manifestacji w Dhace w Bangladeszu 21 lutego 1952 roku, gdzie zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

    Data ta upamiętnia dramatyczne wydarzenia, a jednocześnie pokazuje jak ważny jest ojczysty język, który jest źródłem dziedzictwa narodowego, dlatego należy o niego dbać i promować go. Dane ONZ wskazują, że od roku 1950 zanikło ponad 250 języków, a miedzy XV a końcem XX wieku wymarło blisko połowę języków.

    Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. Święto to ma zwrócić uwagę na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

    W naszej szkole uczniowie klasy siódmej w tym dniu otrzymali narzędzie webowe genially zawierające pakiet wizualnych i interaktywnych treści zawierających ciekawostki dotyczące naszego języka, reguły ortograficzne i łamańce językowe. Po zapoznaniu z treścią przekazu, indywidualnie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego rozwiązując różne zadania, krzyżówkę, quiz i uzupełniając dyktando. A jako, że akurat omawialiśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza niemałym wyzwaniem i zadaniem na ocenę, skłaniającym do wysiłku intelektualnego był list miłosny Telimeny do Tadeusza z użyciem słów staropolskich. Praca ta uświadomiła uczniom, że język ewoluuje tak jak inne dziedziny życia.

    Nie każdy język jest zagrożony wymarciem, jednak dbając o zachowanie języków rdzennych, dbamy o kulturę i różnorodność świata, dlatego powinniśmy poznawać nasz język.

    E. Ładniak

     

  • "Dokończ zdanie" - Rodzice.

    Dziękuję bardzo wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w akcję i odpowiedzieli na te same pytania, które dostali uczniowie i nauczyciele. Trzeci filar społeczności szkolnej, trzecia perspektywa. 

    Katarzyna Macioch

  • 23.02. DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

    Niewątpliwie pozytywnym skutkiem pandemii jest to, że wreszcie zaczęto na poważnie mówić o zaburzeniach psychicznych dzieci i młodzieży.

    Dziś 23.02. Dzień Walki z Depresją.

    Nie myślmy stereotypami. Nastolatek z depresją nie musi być smutny. Może mieć świadectwo z czerwonym paskiem, a Państwo możecie otrzymywać listy gratulacyjne. Może nie odsłaniać rolet w pokoju, nie sprzątać. Może się samouszkadzać. Może być uzależnione od telefonu, komputera. Może przesypiać swoje życie. Może się uśmiechać przy wspólnych posiłkach...

    W każdym przypadku choroba jest tak samo poważna.

    Katarzyna Macioch

  • Zajęcia w klasie III

    Zajęcia w klasie III

    „Współ­pra­cu­ją psz­czo­ły i mrów­ki, ry­by i sło­nie. Cza­sa­mi od te­go za­le­ży ich ży­cie. Współ­pra­cu­jąc, lu­dzie do­ko­nu­ją wiel­kich rze­czy” – Ja­ni­na Ochoj­ska.

    Współ­pra­ca to nie tyl­ko umie­jęt­ność pra­cy w gru­pie na rzecz osią­ga­nia wspól­nych ce­lów, ze­spo­ło­we­go wy­ko­ny­wa­nia za­dań i wspól­ne­go roz­wią­zy­wa­nia pro­ble­mów, lecz tak­że zdol­ność two­rze­nia więzi wśród człon­ków gru­py. Jest to moż­li­we dzię­ki wy­mia­nie my­śli i do­świad­czeń, dzie­le­niu się emo­cja­mi.

    Uczniowie klasy III, dzięki wspólnej pracy plastycznej, mieli szansę bliżej przyjrzeć się wzajemnym relacjom i w atmosferze tolerancji popracować nad zacieśnianiem klasowych więzi oraz porozumienia w dążeniu do wspólnego celu.

    Milena Wielechowska

  • Wielki Post

    Wielki Post

    Dzieci wraz z Nauczycielami klas 0-3 bardzo chętnie wzięły udział w przygotowaniu i kolorowaniu gazetki ściennej na temat Wielkiego Postu. Prz okazji poznawały okres liturgiczny, który przygotowuje nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

     

    Beata Daniszewska

  • Akcja "Dokończ zdanie" cz.2. Nauczyciele.

    Do akcji "Dokończ zdanie" zostali zaproszeni również nasi nauczyciele.

    Za czym tęsknią najbardziej, kiedy wspominają szkołę sprzed pandemii? Czy w zdalnym nauczaniu jest coś wartościowego, co warto byłoby kontynuować nawet po powrocie do szkoły? Co jest najtrudniejsze dla nauczycieli? I jak zmieniło się Ich (nasze) życie... 

    Katarzyna Macioch

  • Zdania niedokończone...

    Chętni uczniowie klas 4-8 dokończyli 5 zdań:

    „Kiedy przypominam sobie szkołę sprzed pandemii, najbardziej tęsknię za…”

    „Gdybym mógł/mogła zmienić jedną rzecz w nauczaniu zdalnym, byłoby to…”

    „Ze względu na przejście na tryb nauczania zdalnego w moim życiu najbardziej zmieniło się…”

    „W nauczaniu zdalnym w czasie pandemii najbardziej podoba mi się…”

    „Chciałbym/chciałabym, żeby po powrocie do lekcji w szkole pozostało z nauczania zdalnego…”

    Odpowiedzi na każde pytanie zostały wrzucone do programu "word cloud" i przedstawione za pomocą tzw. chmury wyrazowej (w której wielkość poszczególnych słów jest zależna od tego, jak często pojawiało się ono w odpowiedziach). Ta forma przedstawienia tego, o czym pisali Uczniowie, daje czytelniejszy obraz Ich sytuacji, niż 5 wykresów kołowych z dokładnie wyliczonymi procentami.

    PS. A skoro już o wilku mowa - 78% uczniów chce wrócić do szkoły.

    W ostatniej grafice pojawia się p. Marzanna Stefanowska. Cała wypowiedź brzmiała tak: „Chciałbym/chciałabym, żeby po powrocie do lekcji w szkole pozostało z nauczania zdalnego prezentacje u Pani Marzanny Stefanowskiej są bardzo fajne i lekcje są fajniejsze. 

    Katarzyna Macioch

  • Szkolne Walentynki

    W dniu św Walentego p. Basia i p. Marzenka przygotowały dla uczniów klas 1-3 dzień pełen uśmiechów. Od tygodnia można było wrzucać do specjalnej skrzynki walentynkowe kartki. Dziś w naszej szkole był finał walentynkowych emocji. Dzieci i nauczyciele pojawili się w szkole ubrani na czerwono. Na początek dnia uczniowie klas 0-3 obejrzeli przedstawienie o mroźnej Pani Zimie. Później w klasach obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną o Walentynkach- skąd pochodzi to święto, kto jest jego patronem... Poznaliśmy także ciekawostki ze świata o tym dniu. Na podsumowanie tematyczne zagadki. Pod koniec dnia panie z klasy 1 rozdały uczniom walentynkową korespondencję. Było dużo uśmiechów i niespodzianek. Każdemu z tej okazji życzymy dużo ciepła w sercu, prawdziwego szczęścia i mnóstwo uśmiechu!

  • Walentynki

    Z okazji Walentynek klasa VIb składa życzenia wszystkim zakochanym... i nie tylko!

  • Akcja "Być EKO" w świetlicy szkolnej

    Akcja "Być EKO" w świetlicy szkolnej

    W czwartek 11 lutego zakończyła się w świetlicy akcja, być EKO. Dzieci zaangażowały się w działania ekologiczne, takie jak oszczędzanie prądu, wody. Codziennie podejmowały inicjatywę  na rzecz ekologii i chętnie o niej opowiadały. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami.

    B.Wodyńska

  • Zabawa karnawałowa

    Zabawa karnawałowa

    Karnawał to miła tradycja przepełniona zabawą i muzyką, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. 11 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa, w której wzięli udział uczniowie kl. 0-3. Dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach- w szkole zaroiło się od spidermanów, rycerzy, policjantów. Były wróżki, księżniczki i inne postacie z bajek. Wszyscy bawili się znakomicie; skoczne tańce i barwne korowody sprawiły wiele radości. Po intensywnej zabawie na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek. Następnie uczestnicy udali się do klas, aby dalej świętować ten wyjątkowy dzień. Były pokazy mody, tworzenie masek i zabawek z balonów, a nawet konkurs na najciekawszy strój... To był wyjątkowy dzień!

    Milena Wielechowska

  • Dzień pozytywnego myślenia

    02.02.2021

    2 luty - Dzień Pozytywnego Myślenia.

    W tegorocznym roku szkolnym - p. Dorota Czarnecka oraz p. Ewa Bącler mają zaszczyt przedstawić Państwu rezultaty akcji jak bardzo uczniowie (ale nie tylko!) potrafią myśleć optymistycznie w obecnym czasie.

    Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną - często nieświadomie. Oznacza to, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmienić nastawienie do świata.

    Albert Einstein powiedział:

    „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedne to żyć tak, jakby nic nie było cudem.

    Drugie to żyć tak jakby cudem było wszystko.”

  • Życzenia dla Babci i Dziadka

    Pomimo braku możliwości zorganizowania w szkole uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, uczniowie klasy trzeciej nie zapomnieli o swoich najbliższych i przygotowali życzenia płynące prosto z serca.

    Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Babć i Dziadków!

    Milena Wielechowska

  • Świąteczna zbiórka 2020

    Świąteczna zbiórka 2020

    Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele.

    Nasza świąteczna zbiórka osiągnęła swój finał. Dopełnił się nasz wspólny cud!!

    Kolejny rok z rzędu daliśmy z siebie wielkie serducha!

     

    Wszystkie paczki i pieniążki do nas dotarły. Dziękuję każdemu z osobna za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym.

    • Uzbieraliśmy łącznie 20 paczek dla rodzin, do tego x kilogramów proszku do prania oraz 75 kg ziemniaków.

    • Około 6 paczek zostało przekazanych na oddział do szpitala.

    • Za zebrane pieniądze dokupiliśmy prezenty dla dzieci, słodycze, a także rzeczy na oddział: piżamy, dresy, bieliznę, kapcie.

    Przekazujemy z ust rodzin podziękowania, wyrazy wzruszenia oraz życzenia radosnych i zdrowych Świąt dla każdego z Was!

                Pozwolę sobie w pierwszej kolejności podziękować całej społeczności szkolnej SP w Janówku na czele z Panią Dyrektor Katarzyną Zabijak, Nauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom, a także Absolwentom za kolejną możliwość zorganizowania zbiórki na terenie naszej szkoły.

    Bardzo dziękujemy za pomoc:

    • za dostarczone od Was dary w postaci różnorodnych rzeczy i produktów

    • za każdą przelaną i przekazaną na nasze ręce złotówkę. To zawsze niesamowicie mnie wzrusza, jak wielkim zaufaniem nas darzycie

    • za każdy karton, który jest zawsze na wagę złota

    • za każde ręce do pracy

    • za każdy wykonany telefon do znajomych w sprawie naszej zbiórki

    • za to, że jesteście z nami

    • za to, że macie piękne serca, godne podziwu

    Osobiście wysyłam każdemu, KAŻDEMU z Was moc uścisków, buziaków i podziękowań za to, że jesteście ze mną, że mnie wspieracie i że mogę na Was rok w rok liczyć.

     

    Pozdrawiam ciepło i życzę wesołych, zdrowych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia

    Barbara Siedlecka

  • Wesołch Świąt!

  • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja ozdoba choinkowa"

    Dnia 21.12.2020 r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pn. „Moja ozdoba choinkowa”.

    Łącznie wpłynęło 28 prac konkursowych w dwóch kategoriach wiekowych.

     

    Komisja konkursowa w składzie:

    Przewodnicząca: Milena Wielechowska

    Członkowie: Barbara Siedlecka, Dorota Czarnecka, Mariola Pisarek

    wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: kl. 0-3 oraz 4-8.

     

    Wyniki:

     

    Kategoria klas 0-3:

     

    1 miejsce: Anna Kunisz kl. III

    2 miejsce: Maja Zawadzka kl. II

    3 miejsce: Aleksander Ziułkowski kl. 0

     

    Wyróżnienie:

    Dawid Gągolewski kl. I

    Marcel Fabisiak kl. I

    Filip Porębski kl. II

    Zuzanna Kopytek kl. III

    Zuzanna Staniaszczyk kl. III

     

    Kategoria klas 4-8:

     

    1 miejsce: Lena Zbrońska kl. V

    2 miejsce: Alicja Podłucka kl. VI a

    3 miejsce Jakub Kunisz kl. VI b

     

    Wyróżnienie:

     

    Liliana Pięta kl. IV

    Maciej Teter kl. V

    Weronika Bałunda kl. VI a

    Maja Fabisiak kl. VI a

    Jakub Sosiński kl. VI b

     

    Dyplomy i nagrody/upominki można odebrać w sekretariacie szkolnym w dniu 22.12 w godz. 8-13 lub po feriach od dnia 18.01.2021 r. w godzinach otwarcia sekretariatu.

    Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za tak liczny odzew. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych.

     

                                                                          Organizatorzy: Milena Wielechowska, Marzena Olejniczak

  • "Gdybyś mógł pocieszyć swojego przyjaciela, lub kogoś Ci bliskiego, komu w czasie pandemii jest bardzo ciężko, co byś Mu powiedział?"

    W tym szczególnym czasie, te ważne i mądre słowa od Uczniów naszej szkoły, niech będą wsparciem dla wszystkich. 

    K. Macioch

  • Wyniki konkursu bibliotecznego

    Wyniki konkursu bibliotecznego

    Rozstrzygnięto konkurs biblioteczny dla klas I - III, pt; ,,OKŁADKA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI''. Wpłynęło 10 prac, które są ozdobą naszej świetlicy. Jury wybrało najciekawsze prace.

     

    Wyniki konkursu:

    1 miejsce M. Fabisiak - kl. I (Gang Świeżaków)

    2 miejsce J. Łaniewska - KL. I (Konie)

    3 miejsce M. Pająk - kl.. I (Reksio)

     

    Wyróżnienie dla A. Kunisz - kl. III (Witch)

    Rozdanie dyplomów i nagród nastąpi po powrocie do szkoły.

     

    B. Wodyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego
    Janówek Pierwszy
    ul. Dworcowa 5
    05-124 Skrzeszew
  • (+22) 775-52-23

Galerie zdjęć