Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Janówku z
dniem 01.08.2021 r zatrudni pracowników na n/w stanowiska .
- woźna 1 etat
- z pracownik gospodarczy 0,75 etatu
Oferty proszę kierować do sekretariatu szkoły lub pocztę szkoły
szkolajanowek@wp.pl
09.06 klasa 6b wybrała się na rowerową wycieczkę do parku Świętojańskiego w Wieliszewie szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920. W sumie uczniowie pokonali prawie 40km. Pogoda była cudowna, park Wieliszewski zachwycił urokliwym deptakiem i atrakcjami. Uczniowie obowiązkowo przywitali Ducha Jeziora Wieliszewskiego- Wielisza i zgodnie stwierdzili, że aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu to jest to co lubią najbardziej!
Uczniowie klas 1-3 przygotowali życzenia w formie występów w języku angielskim dla swoich Rodziców. Każde z dzieci wykonało wcześniej rekwizyt- serduszko z imionami Mamy i Taty. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy :-)
K.Cz., M.O., B.S., I.K., D.Cz., M.W.
Klasa 1
Klasa 2
Klasa 3
Drodzy Uczniowie!
Z przyjemnością informujemy Was, że nasza szkoła dołączyła do kampanii organizowanej przez Instytut Psychologi Uniwersytetu Jagiellońskiego pod hasłem "Tydzień Ulgi".
Zależy nam przede wszystkim na tym, aby długo wyczekiwany powrót do nauki stacjonarnej był dla Was czasem radości, pozbawionym stresu i niepewności. Dlatego w pierwszym tygodniu nauki stacjonarnej nie będzie sprawdzianów, kartkówek, odpowiedzi ustnych!
Rada Pedagogiczna
Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Janówku Pierwszym wspólnie stworzyli wspaniały film z obchodów Dnia 3 Maja.
Klasa 3 zaśpiewała piosenkę pt. "Witaj majowa jutrzenko".
Akcja „Żonkile” ogłoszona przez Muzeum Żydów Polskich POLIN „porwała” w tym roku naszą społeczność szkolną nauczyciele i uczniowie skorzystali z propozycji muzeum dla różnych grup wiekowych i włączyli się w tę akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.
19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było około 60 tys. Żydów; prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.
Żółte kwiaty, które co roku w dniu rocznicy wybuchu powstania otrzymywał od anonimowej osoby Marek Edelman jeden z przywódców powstania w getcie, stały się dla niego inspiracją aby w tym dniu składać żonkile w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta i tak narodził się symbol tej akcji – żonkil. Papierowe żonkile wykonali również nasi uczniowie, aby uczcić pamięć tych wydarzeń.
E. Ładniak
Szkoła jest miejscem, gdzie zdobywamy wiedzę ale również rozwijamy zainteresowania i doskonalimy nabyte umiejętności. Od kilku lat w Szkole Podstawowej w Janówku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku ze względu na szczególne warunki nauki, uczniowie nie mogli zaangażować się w przygotowanie i pokazanie swojego przedstawienia publiczności szkolnej, ani innych działań związanych z tym szczególnym świętem. Jednak aby chociaż symbolicznie upamiętnić ten dzień uczniowie klasy siódmej przygotowali do lektury „Mały Książę” rekwizyty w postaci planet i kukiełek mieszkańców planet.
E. Ładniak
Dziś (01.04) o godz. 12.00 na drzwiach zewnętrznych przy wejściu do sekretariatu zostanie wywieszona lista ZAKWALIFIKOWANYCH i NIEZAKWALIFIKOWANYCH w I etapie rekrutacji.
Od 02.04.20021r. do 09.04.2021 do godz.16.00 jesteście Państwo zobowiązani do POTWIERDZENIA WOLI ZAPISU DZIECKA do naszej szkoły.
W systemie elektronicznej rekrutacji należy zaznaczyć potwierdzenie woli, wydrukować i dokument dostarczyć do placówki w podanym terminie.
POTWIERDZENIE WOLI I ZAKWALIFIKOWANIE NIE JEST JEDNOZNACZNE Z PRZYJĘCIEM DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W NASZEJ PLACÓWCE.
LISTA PRZYJĘTYCH I NIEPRZYJĘTYCH ZOSTANIE PODANA DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI W DNIU 12.04.2021 r. o godz. 15.00.
Lista zostanie wywieszona również na drzwiach zewnętrznych przy wejściu do sekretariatu.
przykladowe_potwierdzenie_woli_przyjecia_dziecka_do_przedszkola.odt
Z poważaniem
Komisja Rekrutacyjna
W dniu 30.03.2021 r. komisja konkursowa w składzie: Milena Wielechowska, Barbara Siedlecka, Dorota Czarnecka, wyłoniła następujące prace konkursowe:
Kategoria klas 0-3
1 miejsce- Malwina Waliszkiewicz kl. 2
2 miejsce- Zuzanna Staniaszczyk kl. 3
3 miejsce- Anna Kunisz kl. 3
Wyróżnienie:
Julia Łaniewska kl. 1
Marcel Fabisiak kl. 1
Stanisław Żubrowski kl. 3
Kategoria klas 4-8
1 miejsce- Liliana Pięta kl 4
2 miejsce- Alicja Podłucka kl. 6a
3 miejsce- Maciej Teter kl. 5
Wyróżnienie:
Hanna Giemza kl. 4
Maja Fabisiak kl. 6a
Jakub Sosiński kl. 6b
Maria Bek kl. 6a
Karol Buszyński kl. 5
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za tak liczny udział w konkursie i gratuluję zwycięzcom! :-)
Każdy może odebrać swoją pracę.
Dyplomy i upominki będzie można odebrać ze szkoły od dn. 13 kwietnia w godzinach pracy sekretariatu.
Milena Wielechowska
Podczas nauki zdalnej uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wykazują się dużą kreatywnością. Dzieci na bieżąco przygotowują różnorodne prace o tematyce wiosennej i świątecznej. Klasa pierwsza pięknie ozdobiła pisanki, zaś uczniowie klasy trzeciej wykonali kolorowe hiacynty, świąteczne zwierzątka, a także zasiali rzeżuchę.
Milena Wielechowska, Marzena Olejniczak
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas 1-3 wykonali szereg prac o tematyce świątecznej. Podczas warsztatów wielkanocnych dzieci przygotowały prezenty dla pensjonariuszy z domu Opieki Marion w Krubinie. Klasa pierwsza pięknie pomalowała ozdoby z gipsu, klasa druga wykonała świąteczną piosenkę, zaś uczniowie klasy trzeciej oraz wychowankowie świetlicy przygotowali kartki z życzeniami dla seniorów. Ponadto uczniowie klasy trzeciej w ramach zajęć kreatywnych ozdobili styropianowe jajka, które posłużyły do dekoracji Kościoła podczas tegorocznych Świąt.
M.W., M.O., B.W., B.W
Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. zgodnie z decyzją przekazaną na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-27-marca-zmiany-w-zasadach-bezpieczenstwa)
przedszkola, w tym oddziały przedszkolne pozostaną zamknięte. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad
dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Osoby spełniające to kryterium i zainteresowane zorganizowaniem opieki ich dzieciom proszone są o zgłoszenie tego faktu szkole poprzez przesłanie odpowiedniej informacji poprzez dziennik elektroniczny lub na adres mailowy szkoły szkolajanowek@wp.pl W czasie zamknięcia przedszkoli rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
W związku z zaleceniem wprowadzania pracy on-line wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, godziny funkcjonowania sekretariatu szkolnego również ulegną zmianie. Kontakt telefoniczny prosimy kierować do szkoły w godz. 7:30 – 12:30, a w pozostałym czasie prosimy o korzystanie z możliwości kontaktu poprzez pocztę elektroniczną. Sprawy wymagające bezpośredniego spotkania prosimy umawiać telefonicznie lub mailowo.
Z poważaniem
Dyrektor
Katarzyna Zabijak
Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego
Janówek Pierwszy
„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to nasze dziedzictwo narodowe i arcydzieło literatury polskiej. Utwór, ten Mickiewicz napisał będąc na emigracji, miał on przypominać Polakom utraconą ojczyznę i budzić w nich nadzieje na odzyskanie niepodległości.
Dzisiaj to skarbnica wiedzy o czasach minionych, o życiu, obyczajach i tradycjach szlachty, o ich życiowych wartościach oraz o malowniczych miejscach ukochanej przez autora Litwy.
Uczniowie klasy siódmej zakończenie omawiania lektury uwieńczyli wybranym projektem, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. I tak powstały audiobooki z wybraną księgą, makiety dworku w Soplicowie, słowniki obyczajów szlacheckich, książki kucharskie z przepisami staropolskimi na potrawy z „Pana Tadeusza”, a także lapbooki.
E. Ładniak
Czy historię można poznać wykonując prace plastyczne, gry planszowe czy komputerowe? Ależ tak! Przekonali się o tym nasi szóstoklasiści wykonując i prezentując wspaniałe prace podsumowujące bolesny rozdział w historii naszej ojczyzny.
Ojczyzny, która przez wieki rosła w siłę i stała się potężnym państwem do czasu, gdy uprzywilejowany stan szlachecki zablokował wszelkie reformy i doprowadził do rozbiorów Polski, po których nasze państwo popadło w niewolę i zniknęło z mapy Europy na 123 lata.
E. Ładniak
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa - święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
W ten wyjątkowy dzień uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Janówku założyli skarpetki z różnych, niepasujących do siebie par na znak solidarności z osobami chorymi na zespól Downa.
E. Ładniak
Zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wieliszew na rok szkolny 2021/2022.
Od 1 marca rusza rekrutacja do placówek wychowania przedszkolnego.
Rodzice/prawni opiekunowie korzystający z komputera i internetu wypełniają i podpisują wniosek o przyjęcie w systemie informatycznym (profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym) – na stronie https://wieliszew.rekrutacje.edu.pl/
Rodzice/prawni opiekunowie niekorzystający z komputera i internetu pobierają wniosek w przedszkolu/szkole.
UWAGA!!!
Przy zapisie dziecka do zerówki zaznaczamy "Przedszkole", ponieważ jest to oddział przedszkolny.
Przy zapisie dziecka do klasy pierwszej zaznaczamy "Szkoła"
Więcej informacji pod linkiem
http://www.edukacja.wieliszew.pl/aktualnosci/52
Informacja o wolnych miejscach w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wieliszew zostanie udostępniona 1 marca 2021 r. do godz. 12.00 na stronie: www.edukacja.wieliszew.pl
Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat w formie teczki lub większej kartki z możliwością składania, w której uczniowie umieszczają najważniejsze informacje w wybrany sposób i wymyślony przez siebie układ, w formie otwieranych okienek, rysunków, wykresów, map, oraz ruchomych elementów i puzzli lub gier.
Ta forma poprzez pracę praktyczną wzbudza ciekawość i motywuje ucznia do odkrywania i gromadzenia różnych rzeczy. Lapbook może być ciągle poszerzany o nowe wiadomości i może być świetnym zestawieniem najważniejszych treści, ciekawostek według wyobrażeń ucznia.
Ciekawą i równie przejrzystą formą notowania jest mapa myśli, dzięki której uczniowie łączą zagadnienia za pomocą powiązanych ze sobą strzałek lub linii.
Uczniowie klasy piątej poznali już te formy pracy podczas omawiania lektur, a jako że świetnie sobie z nimi poradzili, tym razem wykonali lapbooki i mapy myśli z historii, z działu: Społeczeństwo średniowiecza. Zobaczcie jak świetnie im to wyszło.
E. Ładniak
1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przyjmuje się, że początkowo było ich pomiędzy 120 000 a 180 000.
Po wojnie „Niezłomni” nie złożyli broni i walczyli z nową władzą, jednak na skutek braku reakcji państw zachodnich na sytuację w Polsce i zaakceptowanie przez nich władzy komunistycznej, większość z tych żołnierzy ujawniła się w 1947 roku. Ostatni żołnierz Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął w obławie, w 1963 roku.
Uczniowie klasy siódmej zapisali zestaw skojarzeń – słów kluczy z hasłem: Żołnierze Wyklęci. Aby pokazać co dzisiejsza młodzież rozumie pod tym hasłem, Olivier z Sylwią przygotowali to zestawienie w formie chmury wyrazów wpisanych w postać człowieka.
E. Ładniak
Ogólnopolska akcja BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tej akcji. Ze względu na szczególne warunki związane z epidemią akcja miała ograniczony zasięg i została skierowana tylko do uczniów klas V – VIII. Uczniowie tych klas zostali zapoznani z historią powstania warszawskiego. Poznali podczas lekcji historii przebieg powstania i jego najważniejsze etapy walk oraz przywódców.
Uczniowie w grupach wcielali się w rolę sanitariuszek, żołnierzy AK, harcerzy i cywilnych mieszkańców Warszawy i poznawali organizację formy działania ludności Warszawy oraz jej zaangażowanie w walkę z okupantem, następnie przygotowywali kartkę dla powstańca, uczestnika tych wydarzeń. Zgodnie z zaleceniami organizatorów każda klasa przygotowała jedną kartkę
Pomimo trudnej sytuacji nastąpiła pełna mobilizacja i zaangażowanie wszystkich uczestników, w przyszłym roku zamierzamy wziąć udział ponownie w tej akcji.
E. Ładniak