Przy okazji omawiania tematyki związanej z fotografią, uczniowie klas 7 wybrali się na spacer w poszukiwaniu ciekawych ujęć. W plenerze powstało wiele interesujących fotografii- na tym etapie uczniowie skupili się na takich środkach wyrazu jak kompozycja, perspektywa i odpowiedni kadr. Kolejnym etapem zadania była modyfikacja zdjęć z uwzględnieniem kolorystyki, głębi ostrości oraz efektów specjalnych.
Milena Wielechowska
W minioną środę naszą szkołę odwiedziła Pani Agnieszka Sokołowska- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim.
Pani Agnieszka zachęcała uczniów do wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie pn. "Wydajemy własną książkę". W trakcie spotkania przedstawiła zalety tego typu aktywności twórczej, zaprezentowała nagrodzone egzemplarze książek z poprzednich edycji konkursu, a także odpowiedziała na wszystkie pytania dzieci.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie internetowej w zakładce Konkursy i w dzienniku elektronicznym Librus w zakładce Ogłoszenia.
Milena Wielechowska, Bożena Wodyńska
Klasy 2 i 4 wybrały się na wycieczkę do kina. Uczniowie wyszli pełni uśmiechu po projekcji filmu "Rodzina Adamsów 2". Była to świetna okazja do odpoczynku od rutyny szkolnej i do integracji zespołów klasowych.
Kamila Czajka
-W tym roku opiekujemy się wspaniałą rodziną wybraną ze Szlachetnej Paczki. Nasza rodzina liczy aż 7 osób: pani Anna (47 l.) z mężem Janem (51 l) i ich piątka dzieci: Błażej 16 l, Karolina 9 l, Konrad 6 l, Ewelina 4 l i Maciej 20 miesięcy.
-Drugim celem naszej akcji jest zbiórka NOWYCH rzeczy i zabawek dla podopiecznych jednego z warszawskich szpitali onkologicznych. Ważne, aby rzeczy były nowe! Takie są wymogi oddziału onkologicznego.
-Trzecim celem jest udział w akcji Fundacji Małych Stópek „Paczuszka dla Maluszka”. Jest to zbiórka artykułów kosmetycznych dla dzieci z Domów Samotnej Matki, Domów Małego Dziecka, Hospicjów dla Dzieci.
Lista potrzeb rodziny:
1.Żywność: herbata, kawa, ryż, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne i rybne, owoce i warzywa w puszkach/ słoikach, kaszka dla dzieci, płatki śniadaniowe, dżem, kakao, słodycze (czekolada, ciasteczka, batony, cukierki), budyń, kisiel, galaretki oraz inne produkty długoterminowe.
2.Środki czystości: mydło/ żel myjący, szczoteczki do zębów (dla dzieci i dorosłych), pasta do zębów (dla dzieci i dorosłych), płyn do płukania tkanin, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, chusteczki nawilżane, maszynki do golenia, pianka/żel do golenia, dezodorant męski i damski, plastry, witaminy
3.Dla maluchów: pieluchy do 18 kg, pieluchy Dada 6+, sudocrem, linomag, witaminy dla dzieci, mleko Bebiko 3R z kleikiem ryżowym, kosmetyki dla maluszków, chusteczki nawilżane
4.Materiały szkolne: zeszyty, bloki białe i kolorowe, kredki, farby, klej, plastelina, nożyczki, piórnik (2 szt dla chłopca i dziewczynki), przybory do pisania oraz inne przydatne materiały szkolne i plastyczne
5.Wyposażenie mieszkania: nowa kołdra, nowe poduszki, pościel (rozmiar 160x200), koc, ręczniki 100x150
6.Tablet dla dzieci do nauki zdalnej (to jest sugestia organizatora Szlachetnej Paczki, jeśli byłaby taka możliwość zorganizowania takiego sprzętu było by super)
7.Zbiórka pieniędzy: nowa kuchenka gazowa i lodówka
Lista na onkologię: (przedział wiekowy od 1 roku do 18 r.ż.)
-gry różnego rodzaju, puzzle, małe samochodziki, zabawki typu Zings, Moji Pops
-koce, poduszeczki, pluszaki
-bloki kolorowe, białe, kredki, flamastry
Lista „Paczuszka dla Maluszka”:
-artykuły higieniczne: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, pampersy, mydła, chusteczki nawilżane oraz inne produkty do pielęgnacji maluszków
Zbieramy rzeczy wyszczególnione na liście. Inne artykuły bardzo proszę konsultować ze mną.
Zbiórka trwa do 5 grudnia.
Wszystkie osoby biorące udział w naszej akcji bardzo proszę zgłaszać się na listę darczyńców. Każda pomoc jest na wagę złota!
Pozdrawiam serdecznie
Barbara Siedlecka
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.
Milena Wielechowska
W październiku tablice naszej świetlicy zdobiły kolorowe zakładki do książek, które zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły. Oryginalne, kolorowe, niezwykłe, cieszyły oko wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy czekali z niecierpliwością na ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą zakładkę do książki.
Jury w składzie: A. Sokołowska, K. Czajka, B. Wodyńska wybrało miejsca I – III.
Dodatkowo przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Nowym Dworze Mazowieckim zostały nadane ,, Nagrody Specjalne Biblioteki Pedagogicznej’’.
Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców:
I – Julia Łaniewska
II – (ex aequo) Maja Liwska , Dawid Porębski
III – Anna Kunisz.
Nagrody ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną:
Amelia Hetmanowska IA
Lena Pietrzyk I A
Ula Rykaczewska I A
Szymon Czerski II A
Wojciech Wiszniewski II A
Antonina Zalewska II A
Michalina Liwska III A
Natalia Niedźwiedź V A
Lena Zbrońska VI A
Jakub Kunisz VII A.
Bożena Wodyńska
Na przełomie października i listopada uczniowie starszych klas wybrali się do klas 0-3 nauczyć młodszych kolegów wiązania sznurówek. Możemy z dumą stwierdzić, że większość uczniów naszej szkoły potrafi już wiązać sznurówki!
5 listopada w naszej szkole z okazji święta pt. "Dzień postaci z bajki" odbyło się przedstawienie w wykonaniu uczniów klas 1a, 1b, 2 i 3 uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego. Występ przeznaczony był dla klas 0 - 8 SP. Młodzi artyści przygotowali wiersze i piosenki dla dzieci znanego poety Jana Brzechwy. Wszyscy razem śpiewali piosenki: „Witajcie w naszej bajce”, „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczka Dziwaczka". Dziękuję wszystkim artystom za wspaniały występ.
Marzena Olejniczak, Izabela Kowalik
W ramach akcji wolontariatu uczniowie klasy 8, wraz z nauczycielami udali się na pobliski cmentarz i pomnik poległych mieszkańców okolicy. Wyjście grupy miało na celu kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
3 listopada w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami obchodzili Dzień w Barwach Jesieni. Dzięki jesiennym strojom i dekoracjom celebrowaliśmy jesień. Przy okazji wzięliśmy udział w nietypowej loterii- niespodziance.
Samorząd Uczniowski
Składamy serdeczne podziękowania uczniom naszej szkoły oraz rodzicom, za aktywny udział w zbiórce darów na rzecz schroniska dla zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim.
Bożena Wodyńska
W październiku dzięki zaangażowaniu Pani kurator Karoliny Bonieckiej klasa ósma uczestniczyła w wycieczce do Sądu Rejonowego w Legionowie. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą prawa, rodzajów sądów, pracy pracowników sądu oraz zasad organizacji i funkcjonowania sądu.
Aktywnie uczestniczyli w inscenizacji rozprawy sądowej, dzięki czemu mogli zapoznać się z przebiegiem procesu sądowego, z udziałem sędziego, stron i świadków.
E. Ładniak
Dnia 26.10.2021r. w świetlicy szkolnej odbyło się miłe spotkanie z teatrem czytanym KAMISHIBAI (wywodzącym się z Japonii). Pani Agnieszka Sokołowska przedstawiła historię powołaną do edukacji globalnej pt; ,,Dlaczego zwierzaki mieszkają w domu Maćka’’.
Wszystkim bardzo podobał się przenośny, papierowy teatr.
Bożena Wodyńska
26 października naszą szkołę odwiedziła Pani Agnieszka Sokołowska kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Pani Agnieszka przeprowadziła z klasą ósmą zajęcia dotyczące problemów współczesnego świata z wykorzystaniem teatrzyku obrazkowego kamishibai.
Kamishibai to teatr obrazkowy, wywodzi się z tradycyjnej, japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, trzyczęściowej skrzynki, pełniącej rolę sceny nazywanej butai.
Opowieść pt. „Trzeba będzie…” przedstawiała historię dziecka, które miało przyjść na świat i dostrzegało współczesne problemy na Ziemi tj.: konflikty, wojny, uzależnienia, podział ludności, nędzę, prześladowania, zanik wartości, brak uczuć czy zanieczyszczenie środowiska.
Uczniowie pracując w grupach poznawali i rozróżniali rodzaje zagrożeń oraz tworzyli hierarchię ważności poznanych problemów. Lekcja uświadomiła uczniom, że pomimo ciągłego rozwoju cywilizacyjnego ludzie w dzisiejszych czasach borykają się z wieloma trudnościami dla których nieustannie poszukują nowych rozwiązań.
E. Ładniak
Dnia 14 października odbyło się w naszej szkole uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i całej społeczności szkolnej.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Wieliszew pan Paweł Kownacki, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew pan Marcin Fabisiak oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych pan Jerzy Iwański, a także nauczyciele oraz rodzice uczniów klas pierwszych.
Wszystkich zebranych w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Katarzyna Zabijak.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań o tematyce patriotycznej. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście gromkimi brawami potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Janówku Pierwszym. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawcę i dyrektora CUW.
Najmłodsi otrzymali z rąk pana Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy upominki w postaci książek oraz personalizowane upominki od starszych kolegów z klasy II.
Po zakończeniu części oficjalnej pierwszoklasiści w towarzystwie rodziców i wychowawczyń udali się do sali zabaw, aby wspólnie uczcić ten ważny dzień.
M. Wielechowska
Chcąc skorzystać z uroków złotej polskiej jesieni i skarbów, w jakie obfituje ta pora roku, uczniowie klas pierwszych podczas zajęć plastycznych wcielili się w stylistów fryzur.
Nie zabrakło szalonych stylizacji, a pośród przyniesionych liści udało nam się spotkać niespodziewanego gościa :-)
M. Wielechowska