29 marca klasy 1-3 rozpoczęły cykl warsztatów pszczelarskich. Pierwsze zajęcia odbyły sie pod nazwą: "Świece woskowe, czyli jak świece pomogły rozświetlić świat". Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje wosk pszczeli i do czego jest wykorzystywany, poznali metody wytwarzania świec woskowych, a także wykonali własną świecę.
Milena Wielechowska
17. marca odchodziliśmy Dzień Św. Patryka - irlandzkie święto narodowe. Z tej okazji odbył się konkurs Vabank dotyczący wiedzy na temat wybranych krajów anglojęzycznych. Wszyscy wykazali ogromne zaangażowanie w odpowiadanie na pytania konkursowe - nie tylko przedstawiciele biorący udział w konkursie. Chętni uczniowie przebrali się w zielone barwy, a niektórzy nawet oddali specjalne karty pracy! W celu wczucia się w klimat - klasa 4a przygotowała przedstawienie w języku angielskim "Little Red Riding Hood", ponadto większość uczniów przygotowywała tematyczne plakaty.
Kamila Czajka
W marcu uczniowie klasy 1A wzięli udział w zajęciach z kreatywności. Lekcja miała na celu pokazanie dzieciom najprostszego rodzaju decoupage – nakładanie, przyklejanie papieru na drewno. Pierwszaki same musiały wyszlifować drewno, wypełnić podkładem z kleju i dokładnie nałożyć serwetkę.
Akcenty na serwetkach podkreśliły zbliżającą się atmosferę Świąt Wielkanocnych.
Bożena Wodyńska
14 marca br. klasy: 7a, 7b i 8 wybrały sie na wycieczkę autokarową do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum powstałe w 2014r nadal zachwyca eksponatami oraz pięknym wystrojem.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć impresję filmową ilustrującą zniszczoną Warszawę, na własne oczy przekonać się jak działały drukarnie czy też poczta. Pięknie zaprojektowane gabloty zawierały wiele informacji, wywiadów z Powstańcami, fotografii oraz zapisków. Ponadto mogliśmy oglądać autentyczne opaski Powstańców, uzbrojenie oraz mundury. Podziwialiśmy również replikę samolotu, którym zrzucana była pomoc dla mieszkańców Warszawy. Niezwykłym doświadczeniem było przejście tunelem, zbudowanym na wzór kanałów, którymi poruszali się Powstańcy. Przewodnicy wprowadzili nas profesjonalnie w tę trudną tematykę. Ciekawym elementem wystawy był również "czytnik " twarzy, który dopasowywał do każdego z nas sylwetkę wybranego uczestnika Powstania Warszawskiego.
Uczniowie z ciekawością przyglądali się eksponatom, zadawali pytania i mamy nadzieję - wysnuli wiele refleksji dotyczących tej trudnej Historii Warszawy.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w szkole zorganizowana została nietypowa lekcja historii. Każda klasa dostała list oraz zagadki do wykonania, aby lepiej poznać historię ludzi niezłomnych, którzy honor cenili ponad własne dobro. Uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt, a ich usmiech na twarzy świadczył, że pomysł "lekcji w terenie" był sukcesem.
Zapraszamy na krótką fotogalerię z tego dnia.
Z okazji Dnia Kobiet klasy 2a, 4a i 6a wybrały się na słodką wycieczkę do Warszawy do Manufaktury Czekolady. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze czekolada i ozdabialiśmy swoje tabliczki. Przejeżdżając przez centrum stolicy skorzystaliśmy z okazji i wjechaliśmy na taras widokowy na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. W drodze powrotnej najedliśmy się w McDonald'sie :-)
Kamila Czajka
Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone hucznie na całym świecie. 8 marca w Szkole Podstawowej w Janówku również świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji klasa ósma wraz z wychowawcą panią E. Ładniak przygotowała dla całej społeczności szkolnej humorystyczne przedstawienie dotyczące ewolucji kobiet. Uczniowie podczas akademii zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, wokalne i muzyczne. Pokazali modę i styl życia od początków cywilizacji do czasów współczesnych a także przedstawili historię zmian dotyczącą statusu kobiet na przestrzeni dziejów.
Występ uświetniła dekoracja przygotowana we współpracy z panią B. Wodyńską i Kołem Wolontariatu. Życzenia i kwiaty przygotowane dla wszystkich pań małych i dużych podkreśliły uroczysty charakter tego dnia.
Ta krótka lekcja historii i zabawy, przywołała uśmiech na twarzach uczestników i wprowadziła ich w pogodny nastrój.
E. Ładniak
25 lutego uczniowie klasy piątej, szóstej, siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej w Janówku wraz z opiekunami byli na wycieczce w manufakturze czekolady, w Warszawie. Uczniowie poznali pochodzenie, sposób uprawy i zbiorów, wygląd, wielkość i smak kakaowca, a także cały proces produkcji czekolady. Podczas prelekcji spróbowali czekolady do picia, a skuszeni słodyczą i zapachem czekolady z ochotą tworzyli kompozycję smakową swojej czekolady, dodając do niej suszone owoce, orzechy, migdały według wcześniej wymyślonego wzoru.
Bogaci w tę wiedzę, w dobrych humorach udali się na smaczny posiłek, po czym zadowoleni wrócili do domu.
E. Ładniak
W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim konkursie historycznym Patria Nostra, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.
Zadaniem każdej szkoły było przygotowanie 60 sekundowego filmu wybraną techniką, mogły to być animacje, prezentacje, rysowane plansze, występy uczniów lub innych osób jako aktorów. Temat został przydzielany odgórnie według kolejności zgłoszeń i dotyczył wydarzeń jednego tygodnia z 52 tygodni w roku. Do konkursu zgłosiliśmy się niemal w ostatniej chwili i otrzymaliśmy nr 85 z 87 zgłoszonych drużyn.
Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Urszula Składanek kl. 8, Szymon Składanek kl. 7a, Adam Pięta kl. 7b i opiekun grupy pani Ewa Ładniak. Mimo iż mieliśmy bardzo mało czasu na wykonanie zadania, którym było wydarzenie Bitwa Warszawska – Cud w Ciechanowie, udało nam się zakwalifikować do konkursu i wykonać przydzielone zadanie. Uzyskaliśmy 29 miejsce z zakwalifikowanych 62 drużyn.
E. Ładniak
Po raz drugi w listopadzie 2021 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
W akcji wzięli udział uczniowie klas V – VIII, zostali oni zapoznani z historią powstania warszawskiego. Poznali podczas lekcji historii przebieg powstania i jego najważniejsze etapy walk oraz przywódców.
Uczniowie w grupach tworzyli mapy myśli dotyczące najważniejszych zagadnień związanych z powstaniem tj. Plan „Burza”, Godzina „W”, sojusznicy, życie codzienne w Warszawie, ofensywa niemiecka, kapitulacja powstania, dyskutowali na temat sporu: Czy powstanie miało sens?, następnie przygotowywali kartkę dla powstańca, uczestnika tych wydarzeń.
Zaangażowanie wszystkich uczestników jest coraz większe, dlatego w przyszłym roku zamierzamy wziąć udział ponownie w tej akcji.
E. Ładniak
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Właśnie z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z przedstawicielem Biblioteki Pedagogicznej. Uczniowie wysłuchali opowiadania ,, Przepraszam, czy jesteś czarownicą”. Dzieci dowiedziały się o nietypowych dla kotów ciekawostkach i mogły wyrazić swoje wrażenia.
Spotkanie miało na celu podkreślenie roli kotów – zwierząt w życiu człowieka i uwrażliwienie na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Bożena Wodyńska
Na stronie CUW’u został ogłoszony harmonogram dyżurów wakacyjnych dla dzieci. Zapraszamy zaintereswanych rodziców do zapoznania się z linkiem:
http://edukacja.wieliszew.pl/aktualnosci/68
Szanowni Państwo,
bardzo miło jest nam Państwa poinformować, że Nasza Szkoła jest uczestnikiem programu "Re@lnie Opowiedzialni", który jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Odłącz się - Połącz się". Patronat merytoryczny nad kampanią objął Instytut Matki i Dziecka oraz portal dla rodziców www.epozytywnaopinia.pl. Tematem projektu jest nadużywanie i nieodpowiednie korzystanie z ekranów przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Dziś reprezentowaliśmy wszystkich darczyńców na finale Szlachetnej Paczki 2021. Otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniami oraz piękną świąteczną kartkę wykonaną przez dzieci z rodziny, którą wspieraliśmy. W tygodniu zawieźliśmy też paczki na akcje Fundacji Małych Stópek Paczuszka dla Maluszka oraz przekazaliśmy prezenty na oddział onkologiczny. Wspólnymi siłami z zaprzyjaźnioną grupą pomocową uzbieraliśmy pieniądze na nowy sprzęt dla rodziny: lodówkę, kuchenkę oraz tablet. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim osobom, które zaangażowały się w to wielkie dzieło: Pani Dyrektor za możliwość zorganizowania zbiórki w naszej szkole, wszystkim pracownikom szkoły, naszym wspaniałym uczniom i ich rodzicom oraz absolwentom i przyjaciołom naszej szkoły. "POMAGAM, BO TO DAJE MI SIŁĘ" to tegoroczne piękne hasło Szlachetnej Paczki.
W poniedziałek 29. listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas 0-3 z P. Małgorzatą Druchniach z ramienia Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Fundacja ta od ponad 25 lat wspiera rodziny, dzieci, młodzież i dorosłych chorujących na cukrzycę insulinozależną.
Podczas spotkania Pani Małgorzata przekazała dzieciom podstawową wiedzę na temat cukrzycy: mechanizm choroby, codzienne funkcjonowanie osoby chorującej na cukrzycę typu 1, a także istotę naturalnego traktowania dziecka z cukrzycą w zespole klasowym. Ponadto zaprezentowała dzieciom budowę i działanie pena oraz glukometru. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, odpowiadały, dociekliwie zadawały pytania.
Po spotkaniu każdy uczeń już wie, że pomimo pewnych ograniczeń, z tą chorobą można normalnie funkcjonować wśród rówieśników i cieszyć się życiem.
Milena Wielechowska
Podczas dodatkowej lekcji plastyki uczniowie klasy 7b wykonali bałwanki ze skarpety i ryżu.
Praca ta cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród uczniów 7b już od kilku lat i stała się niejako klasową tradycją.
Jest to doskonała okazja do wykazania się kreatywnością, ale też przywołania wspomnień i integracji klasy.
Milena Wielechowska