12 czerwca uczniowie wystąpili przed swoimi rodzicami i rodzeństwem prezentując krótki program przygotowany przez E. Ładniak i B. Wodyńską. Po występie rodzice otrzymali drobne upominki i spędzili wspólnie czas przy słodkim poczęstunku.
W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził Pan marynarz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie świetlicy oraz zerówki. Kapitan statku opowiedział dzieciom o pracy na morzu, o specjalnych zadaniach na statku oraz o niebezpieczeństwach jakie czyhają na marynarzy. Dzieci były zaciekawione tak niecodziennym gościem i zadawały wiele pytań.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałe i niezapomniane spotkanie.
W dniach 29.05.-30.05. klasy ósme były na biwaku połączonym z 12 km spływem kajakowym po Wkrze (daliśmy radę, prawie nikt nie wpadł do wody ;-) i zwiedzaniem Fortu III w Pomiechówku (w czasie II wojny światowej mieściło się tu więzienie śledcze gestapo).
Dziękujemy Fundacji Fort III https://www.facebook.com/ fundacjaforttrzecipomiechowek/ oraz naszemu przewodnikowi - Panu Piotrowi Skoniecznemu za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
Nasz nocleg na terenie Twierdzy Modlin możliwy był dzięki https://www.facebook.com/twierdzamodlinofficial i Panu Sebastianowi Sosińskiemu https://www.facebook.com/sebastian.sosinski.5.
Nasze podziękowania kierujemy również do p. Michała Waliszkiewicza ze Stowarzyszenia Triglav https://www.facebook.com/Triglav.stowarzyszenie za ogromną pomoc, wsparcie, wspólnie spędzony czas i gorącą kawę.
Dziękujemy również Państwu Rybkowskim za pomoc w organizacji. Dzięki Wam mieliśmy wszystko, czego potrzebowaliśmy!
Spędziliśmy cudowny czas! Do dziś żałujemy, że byliśmy tak krótko.
W minionym tygodniu uczniowe naszej szkoły spędzili 3 dni w niezwykle malowniczej krainie geograficznej Roztocze Środkowe. Jest to region leżący w południowo-wschodniej części naszego kraju, łączy Wyżynę Lubelską z Podolem.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamościa. Idealne miasto – potraficie je sobie wyobrazić? W 1580 roku twórcy twierdzy Zamość mieli wizję matematycznie idealnego miasta renesansowego i ją zrealizowali. Dziś, po prawie pięciu wiekach, to miejsce wciąż zachwyca i ma status prawdziwego skarbu o randze międzynarodowej. Potwierdza to przede wszystkim wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie znajduje się zarówno zespół zamojskiego Starego Miasta, jak i Twierdza. Z przewodnikiem Panem Adamem oglądaliśmy wały, umocnienia obronne, bastion, piwnice oraz Rynek Solny w Zamościu. Jedną z atrakcji było oddanie strzału z armaty, byliśmy również w zamojskiej manufakturze słodyczy "Tęcza" oraz w zamojskim ogrodzie zoologicznym.
Drugi dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od podróży sentymentalnej w dawne czasy do Olejarni Świątecznej w Ruszowie. Gospodarstwo Olechata jest najdłużej działającym zakładem na Roztoczu, produkującym olej metodą tradycyjną. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawym pokazie tłoczenia oleju w tradycyjnych strojach połączonym ze zwiedzaniem zagrody (skansen olejarski) i degustacją oleju świątecznego. Następnie pojechaliśmy do skansenu w "Zagrodzie Guciów" gdzie zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze oraz braliśmy udział w pokazie wyrobu i pieczenia podpłomyków i masła z degustacją. Ostatnią miejscowością jaką odwiedziliśmy w tym dniu był Zwierzyniec gdzie podziwialiśmy "Stawy Echo" i "Kościół na Wodzie". Wieczorem spędzaliśmy czas przy ognisku.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca w Krasnobrodzie. Najpierw udaliśmy się do "Kaplicy na wodzie" i "Źródełka świętej wody". Następnie pojechaliśmy do centrum by zobaczyć Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVI w. Ciekawostką klasztoru jest zagroda drobiu, gołębi, pawi i bażantów. Odwiedziliśmy również muzeum parafialne, w którym zgromadzone zostały ciekawe eksponaty. Obejrzeliśmy sprzęty gospodarskie, jakimi posługiwali się w codziennym życiu mieszkańcy zamojskiej wsi w dawnych czasach oraz wystawy: fauny i flory Roztocza, garncarstwa oraz geologiczna. Na koniec wycieczki weszliśmy na "Górę Św. Rocha".
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania Pikniku Ekologicznego, który odbył się 27 maja 2023r. Dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Rodzicom i Przyjaciołom naszej szkoły za ogromny wkład w organizację tego wydarzenia!
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
W tym roku szkolnym w naszej szkole klasa szósta wraz z wychowawcą realizowała ogólnopolski projekt pt.: „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?”. Projekt miał na celu głębsze poznanie samego siebie w różnych sytuacjach, uczył jak należy wzmacniać kompetencje społeczne i emocjonalne, jak skutecznie się komunikować czy tez jak dbać o własne granice i relacje z otoczeniem.
W ramach projektu zrealizowaliśmy tematy związane z efektem pierwszego wrażenia, wrażliwością, agresją, plotką, niedomówieniem, poczuciem własnej wartości, krytyką, hejtem , stresem, emocjami i komunikacją niewerbalną.
Dzięki realizacji projektu mogliśmy poznać się bliżej, zrozumieć własne reakcje i emocje oraz zwrócić większą uwagę na poprawę relacji z innymi.
Projekt został zrealizowany w ramach spełniających założenia podstawy programowej, w cyklu godzin wychowawczych. Zwieńczeniem naszej pracy było uzyskanie certyfikatu i dyplomów dla szkoły oraz uczestników projektu.
E. Ładniak
19.04. 2023 odbyła się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W tym roku była jedenasta edycja akcji i po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do niej. W tym roku wolontariusze rozdawali na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu papierowe żonkile. Chcieli rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.
My tak jak w ubiegłych latach podążamy za Markiem Edelmanem, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku i tak jak on w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by złożyć żółte kwiaty i oddać hołd poległym towarzyszom tak i my w ramach akcji wykonywaliśmy żółte żonkile i poznawaliśmy wydarzenia z getta, z 1943 roku. Za czynny udział w akcji po raz kolejny otrzymaliśmy dyplom od Pana Zygmunta Stępińskiego Dyrektora Muzeum Żydów Polskich POLIN.
E. Ładniak
W Gminie Wieliszew podczas trwania Tygodnia Bibliotek od kliku lat organizowane są kolejne edycje Gminnego Konkursu Wiedzy o Książce. W tym roku, po pandemicznej przerwie, udało się przeprowadzić konkurs stacjonarnie. IX Gminny Konkurs Wiedzy o Książce rozegrano w formule drużynowego turnieju szkół. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny. Najmłodsi, uczniowie klas I-III, zaprezentowali swoją znajomość książki „Sposób na Elfa” autorstwa Marcina Pałasza. Drużyna w składzie: zdobyła 5 lokatę, dzieciaki dzielnie mierzyły się z zadaniami, serdecznie gratulujemy im debiutu w konkursie! Uczniowie z klas IV-VI odpowiadali na pytania z książki „Percy Jackson i bogowie olimpijscy tom I – Złodziej Pioruna” Ricka Riordana. Nasi reprezentanci: Michalina Tometczak, Szymon Nurzyński i Mareusz Waliszkiewicz zdobyli świetne 2 miejsce. Najstarsi uczestnicy, uczniowie klas VII-VIII, przenieśli się w lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia i poznali historię Maćka, bohatera książki Adama Bahdaja „Telemach w dżinsach”. Marysia Bek, Martyna Niezgoda i Lena Zbrońska zdobyły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie uwielbiają metodę projektu o czym mogliśmy przekonać się po raz kolejny. Projekt z historii realizowany przez klasę 8 a przedstawiał życie w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach siedemdziesiątych za czasów rządów Edwarda Gierka i w latach osiemdziesiątych za rządów Wojciecha Jaruzelskiego.
Dziewczęta aby przybliżyć uczniom lata siedemdziesiąte w Polsce przygotowały prezentację najważniejszych pojęć, wydarzeń i postaci związanych z tamtym okresem oraz niewielką wystawę, na której mogliśmy zobaczyć jak wyglądały książki, gazety i pieniądze aby pokazać życie codzienne zwykłych obywateli, odegrały scenkę rozgrywającą się w sklepie.
Chłopcy również przygotowali scenki dramowe związane z okresem stanu wojennego. Jeden z uczniów wcielił się w postać Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Uczniowie przebierali się i odgrywali scenki z udziałem zwykłych obywateli, milicjantów czy żołnierzy z lat osiemdziesiątych. Oprócz scenek z życia codziennego mogliśmy zobaczyć działania opozycji oraz pacyfikację kopalni „Wujek” po wprowadzeniu stanu wojennego.
Uczniowie oprócz strojów przygotowali rekwizyty, dzięki którym łatwiej zaprezentowali tamte czasy.
E. Ładniak
Okazuje się, że oddalony o 70 km Ciechanów może dostarczyć niesamowitych wrażeń o czym mogli przekonać się uczniowie z klasy szóstej, siódmej i ósmej wraz z opiekunami podczas obfitującej w wiele atrakcji wycieczki do Ciechanowa.
Na początku uczniowie zwiedzili Zamek Książąt Mazowieckich i wzbogaceni o wiedzę historyczną dotyczącą okresu piastowskiego oraz potomków Konrada Mazowieckiego udali się do parku trampolin.
W Parku Trampolin HOPA PARK spędzili bardzo aktywnie czas, testując swoją sprawność fizyczną. Zmęczeni i głodni po tym wzmożonym wysiłku udali się na chwilę przerwy i zasłużony posiłek. Po krótkim odpoczynku na uczestników wycieczki czekała już pani przewodnik z Parku Nauki Torus, znajdującym się przy słynnej wieży ciśnień. Wieża ta stała się jednym z najbardziej znanych symboli Ciechanowa.
W Parku Nauki Torus uczestnicy wycieczki mogli uaktywnić swój mózg, rozbudzać motywację do uczenia się, a także mogli spróbować samodzielnego doświadczania nauki. Park umożliwia zwiedzającym eksperymentowanie, odkrywanie praw i badanie zależności – przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki, medycyny i sztuki.
Uczniowie po zwiedzaniu wystawy i aktywnym doświadczaniu nauki uczestniczyli w warsztatach chemicznych, których tematem przewodnim był metal. Na koniec warsztatów wykonali pamiątkowe drzewka szczęścia.
E. Ładniak
25 kwietnia odbył się turniej o Puchar Pani Dyrektor K.Zabijak w badmintona
25 kwietnia uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w Szkolnym Święcie Mitologii. Dzisiejsza uroczystość składała się z kilku etapów. Pod hasłem „Potyczki Mitologiczne” chętni uczniowie w drużynowym turnieju wiedzy o bogach i bohaterach greckich, których przez lata poznają między innymi w trakcie swojej nauki na lekcjach języka polskiego i historii, walczyli o tytuł znawców mitologii. Tytuł ten zdobyła drużyna nr 3 w składzie: Szymon Składanek, Gabriel Wójcik, Michał Boniecki i Mateusz Krzepicki. Drużyna odpowiedziała na wszystkie wylosowane pytania w naszym quizie. Pozostałe dwie drużyny wypadły również bardzo dobrze, miały tylko po jednym punkcie mniej.
W konkursie literackim nagrodę za najciekawsze opowiadanie rozgrywające się w naszej szkole z udziałem bogów greckich otrzymała – Zuzanna Maliszewska z klasy VI i Maja Niedźwiedź z klasy VIII B. Organizatorzy wyróżnili również uczestników „Mody na Olimpie”, a byli to sami panowie: Szymon Nurzyński, Wiktor Żak, Jakub Zbroński, Adam Ciechowski i Dawid Porębski.
Nagrody otrzymali także zwycięzcy konkursu literackiego zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, czyli Mateusz Waliszkiewicz z klasy VI i Maksymilian Rybkowski z klasy VIII A. Obchody zostały zakończone „Festiwalem Boskich Ciast”, w którym królowały nazwy znane z mitologii.
Uroczystość pod względem organizacyjnym i merytorycznym przygotowała pani Sylwia Grosfeld i Ewa Ładniak, o scenografię zadbała pani Bożena Wodyńska, a nagłośnienie zapewnił pan Dariusz Wasilko.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w tym mitologicznym święcie.
Organizatorzy
Czy dotkliwe pobicie jest tak samo bolesne jak wykluczenie z grupy rówieśniczej? Tak. Czy kłamstwo na czyjś temat lub obmowa są tak samo dotkliwe jak uderzenie i celowe potrącenie? Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Instytut Badań Edukacyjnych mówią, że tak.
Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę częstotliwość występowania jednego i drugiego zjawiska okazuje się, że to właśnie przemoc relacyjna (bullying) najczęściej dotyka dzieci i młodzież, która często nie ma wystarczających zasobów, aby samodzielnie sobie z nią poradzić. Długotrwała przemoc dokonująca się w środowisku rówieśniczym ma swoje poważne konsekwencje również w dorosłym życiu.
Naszym filmem: „Przemoc nie potrzebuje słów” chcemy zwrócić uwagę na cierpienie, którego każdy z nas może być świadkiem albo które może stać się naszym udziałem.
Większość zagranych scen została zaproponowana przez uczniów i powstawała spontanicznie, dzięki czemu film jest bardzo autentyczny.
Tym razem to tylko film.
Szanowni Rodzice!
Rozpoczęła się rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy 1 na rok szkolny 2023/2024.
Szczegóły: