• Dzień Rodziny w klasie 6

    12 czerwca uczniowie wystąpili przed swoimi rodzicami i rodzeństwem prezentując krótki program przygotowany przez E. Ładniak i B. Wodyńską. Po występie rodzice otrzymali drobne upominki i spędzili wspólnie czas przy słodkim poczęstunku.

  • Wizyta marynarza w świetlicy

    W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził Pan marynarz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie świetlicy oraz zerówki. Kapitan statku opowiedział dzieciom o pracy na morzu, o specjalnych zadaniach na statku oraz o niebezpieczeństwach jakie czyhają na marynarzy. Dzieci były zaciekawione tak niecodziennym gościem i zadawały wiele pytań.

    Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałe i niezapomniane spotkanie.

  • Święto Gminy

  • Dzień Dziecka

  • Spływ kajakowy klas 8

    W dniach 29.05.-30.05. klasy ósme były na biwaku połączonym z 12 km spływem kajakowym po Wkrze (daliśmy radę, prawie nikt nie wpadł do wody ;-) i zwiedzaniem Fortu III w Pomiechówku (w czasie II wojny światowej mieściło się tu więzienie śledcze gestapo).

    Dziękujemy Fundacji Fort III https://www.facebook.com/ fundacjaforttrzecipomiechowek/ oraz naszemu przewodnikowi - Panu Piotrowi Skoniecznemu za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

    Nasz nocleg na terenie Twierdzy Modlin możliwy był dzięki https://www.facebook.com/twierdzamodlinofficial i Panu Sebastianowi Sosińskiemu https://www.facebook.com/sebastian.sosinski.5.

    Nasze podziękowania kierujemy również do p. Michała Waliszkiewicza ze Stowarzyszenia Triglav https://www.facebook.com/Triglav.stowarzyszenie za ogromną pomoc, wsparcie, wspólnie spędzony czas i gorącą kawę.

    Dziękujemy również Państwu Rybkowskim za pomoc w organizacji. Dzięki Wam mieliśmy wszystko, czego potrzebowaliśmy!

    Spędziliśmy cudowny czas! Do dziś żałujemy, że byliśmy tak krótko.

    https://m.youtube.com/watch?v=NkuNdeh-8H8&feature=youtu.be

  • Zielona szkoła w Krasnobrodzie

    W minionym tygodniu uczniowe naszej szkoły spędzili 3 dni w niezwykle malowniczej krainie geograficznej Roztocze Środkowe. Jest to region leżący w południowo-wschodniej części naszego kraju, łączy Wyżynę Lubelską z Podolem.

    Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamościa. Idealne miasto – potraficie je sobie wyobrazić? W 1580 roku twórcy twierdzy Zamość mieli wizję matematycznie idealnego miasta renesansowego i ją zrealizowali. Dziś, po prawie pięciu wiekach, to miejsce wciąż zachwyca i ma status prawdziwego skarbu o randze międzynarodowej. Potwierdza to przede wszystkim wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie znajduje się zarówno zespół zamojskiego Starego Miasta, jak i Twierdza. Z przewodnikiem Panem Adamem oglądaliśmy wały, umocnienia obronne, bastion, piwnice oraz Rynek Solny w Zamościu. Jedną z atrakcji było oddanie strzału z armaty, byliśmy również w zamojskiej manufakturze słodyczy "Tęcza" oraz w zamojskim ogrodzie zoologicznym.

    Drugi dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od podróży sentymentalnej w dawne czasy do Olejarni Świątecznej w Ruszowie. Gospodarstwo Olechata jest najdłużej działającym zakładem na Roztoczu, produkującym olej metodą tradycyjną. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawym pokazie tłoczenia oleju w tradycyjnych strojach połączonym ze zwiedzaniem zagrody (skansen olejarski) i degustacją oleju świątecznego. Następnie pojechaliśmy do skansenu w "Zagrodzie Guciów" gdzie zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze oraz braliśmy udział w pokazie wyrobu i pieczenia podpłomyków i masła z degustacją. Ostatnią miejscowością jaką odwiedziliśmy w tym dniu był Zwierzyniec gdzie podziwialiśmy "Stawy Echo" i "Kościół na Wodzie". Wieczorem spędzaliśmy czas przy ognisku.

    Trzeciego dnia zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca w Krasnobrodzie. Najpierw udaliśmy się do "Kaplicy na wodzie" i "Źródełka świętej wody". Następnie pojechaliśmy do centrum by zobaczyć Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVI w. Ciekawostką klasztoru jest zagroda drobiu, gołębi, pawi i bażantów. Odwiedziliśmy również muzeum parafialne, w którym zgromadzone zostały ciekawe eksponaty. Obejrzeliśmy sprzęty gospodarskie, jakimi posługiwali się w codziennym życiu mieszkańcy zamojskiej wsi w dawnych czasach oraz wystawy: fauny i flory Roztocza, garncarstwa oraz geologiczna. Na koniec wycieczki weszliśmy na "Górę Św. Rocha".

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  • Piknik ekologiczny- podsumowanie

    Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania Pikniku Ekologicznego, który odbył się 27 maja 2023r. Dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Rodzicom i Przyjaciołom naszej szkoły za ogromny wkład w organizację tego wydarzenia!

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

  • Fotorelacja z Ekologicznego Pikniku Rodzinnego

  • Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?

    W tym roku szkolnym w naszej szkole klasa szósta wraz z wychowawcą realizowała ogólnopolski projekt pt.: „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?”. Projekt miał na celu głębsze poznanie samego siebie w różnych sytuacjach, uczył jak należy wzmacniać kompetencje społeczne i emocjonalne, jak skutecznie się komunikować czy tez jak dbać o własne granice i relacje z otoczeniem.

    W ramach projektu zrealizowaliśmy tematy związane z efektem pierwszego wrażenia, wrażliwością, agresją, plotką, niedomówieniem, poczuciem własnej wartości, krytyką, hejtem , stresem, emocjami i komunikacją niewerbalną.

    Dzięki realizacji projektu mogliśmy poznać się bliżej, zrozumieć własne reakcje i emocje oraz zwrócić większą uwagę na poprawę relacji z innymi.

    Projekt został zrealizowany w ramach spełniających założenia podstawy programowej, w cyklu godzin wychowawczych. Zwieńczeniem naszej pracy było uzyskanie certyfikatu i dyplomów dla szkoły oraz uczestników projektu.

    E. Ładniak

  • Akcja Żonkile

    19.04. 2023 odbyła się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

    W tym roku była jedenasta edycja akcji i po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do niej. W tym roku wolontariusze rozdawali na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu papierowe żonkile. Chcieli rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

    My tak jak w ubiegłych latach podążamy za Markiem Edelmanem, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku i tak jak on w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by złożyć żółte kwiaty i oddać hołd poległym towarzyszom tak i my w ramach akcji wykonywaliśmy żółte żonkile i poznawaliśmy wydarzenia z getta, z 1943 roku. Za czynny udział w akcji po raz kolejny otrzymaliśmy dyplom od Pana Zygmunta Stępińskiego Dyrektora Muzeum Żydów Polskich POLIN.

    E. Ładniak

  • Muzyczno - filmowe zaproszenie na Piknik Ekologiczny

  • Zapraszamy na rodzinny piknik ekologiczny w sobotę 27 maja

  • IX Gminny Konkurs Wiedzy o Książce

    W Gminie Wieliszew podczas trwania Tygodnia Bibliotek od kliku lat organizowane są kolejne edycje Gminnego Konkursu Wiedzy o Książce. W tym roku, po pandemicznej przerwie, udało się przeprowadzić konkurs stacjonarnie. IX Gminny Konkurs Wiedzy o Książce rozegrano w formule drużynowego turnieju szkół. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny. Najmłodsi, uczniowie klas I-III, zaprezentowali swoją znajomość książki „Sposób na Elfa” autorstwa Marcina Pałasza. Drużyna w składzie: zdobyła 5 lokatę, dzieciaki dzielnie mierzyły się z zadaniami, serdecznie gratulujemy im debiutu w konkursie! Uczniowie z klas IV-VI odpowiadali na pytania z książki „Percy Jackson i bogowie olimpijscy tom I – Złodziej Pioruna” Ricka Riordana. Nasi reprezentanci: Michalina Tometczak, Szymon Nurzyński i Mareusz Waliszkiewicz zdobyli świetne 2 miejsce. Najstarsi uczestnicy, uczniowie klas VII-VIII, przenieśli się w lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia i poznali historię Maćka, bohatera książki Adama Bahdaja „Telemach w dżinsach”.  Marysia Bek, Martyna Niezgoda i Lena Zbrońska zdobyły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

  • Życie w PRL-u i w stanie wojennym - w wykonaniu uczniów z klasy 8a

    Uczniowie uwielbiają metodę projektu o czym mogliśmy przekonać się po raz kolejny. Projekt z historii realizowany przez klasę 8 a przedstawiał życie w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach siedemdziesiątych za czasów rządów Edwarda Gierka i w latach osiemdziesiątych za rządów Wojciecha Jaruzelskiego.

    Dziewczęta aby przybliżyć uczniom lata siedemdziesiąte w Polsce przygotowały prezentację najważniejszych pojęć, wydarzeń i postaci związanych z tamtym okresem oraz niewielką wystawę, na której mogliśmy zobaczyć jak wyglądały książki, gazety i pieniądze aby pokazać życie codzienne zwykłych obywateli, odegrały scenkę rozgrywającą się w sklepie.

    Chłopcy również przygotowali scenki dramowe związane z okresem stanu wojennego. Jeden z uczniów wcielił się w postać Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Uczniowie przebierali się i odgrywali scenki z udziałem zwykłych obywateli, milicjantów czy żołnierzy z lat osiemdziesiątych. Oprócz scenek z życia codziennego mogliśmy zobaczyć działania opozycji oraz pacyfikację kopalni „Wujek” po wprowadzeniu stanu wojennego.

    Uczniowie oprócz strojów przygotowali rekwizyty, dzięki którym łatwiej zaprezentowali tamte czasy.

    E. Ładniak

  • Uczniowie z Janówka w Ciechanowie

    Okazuje się, że oddalony o 70 km Ciechanów może dostarczyć niesamowitych wrażeń o czym mogli przekonać się uczniowie z klasy szóstej, siódmej i ósmej wraz z opiekunami podczas obfitującej w wiele atrakcji wycieczki do Ciechanowa.

    Na początku uczniowie zwiedzili Zamek Książąt Mazowieckich i wzbogaceni o wiedzę historyczną dotyczącą okresu piastowskiego oraz potomków Konrada Mazowieckiego udali się do parku trampolin.

    W Parku Trampolin HOPA PARK spędzili bardzo aktywnie czas, testując swoją sprawność fizyczną. Zmęczeni i głodni po tym wzmożonym wysiłku udali się na chwilę przerwy i zasłużony posiłek. Po krótkim odpoczynku na uczestników wycieczki czekała już pani przewodnik z Parku Nauki Torus, znajdującym się przy słynnej wieży ciśnień. Wieża ta stała się jednym z najbardziej znanych symboli Ciechanowa.

    W Parku Nauki Torus uczestnicy wycieczki mogli uaktywnić swój mózg, rozbudzać motywację do uczenia się, a także mogli spróbować samodzielnego doświadczania nauki. Park umożliwia zwiedzającym eksperymentowanie, odkrywanie praw i badanie zależności – przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki, medycyny i sztuki.

    Uczniowie po zwiedzaniu wystawy i aktywnym doświadczaniu nauki uczestniczyli w warsztatach chemicznych, których tematem przewodnim był metal. Na koniec warsztatów wykonali pamiątkowe drzewka szczęścia.

    E. Ładniak

  • Turniej badmintona

    25 kwietnia odbył się turniej o Puchar Pani Dyrektor K.Zabijak w badmintona

  • Święto mitologii

     

    25 kwietnia uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w Szkolnym Święcie Mitologii. Dzisiejsza uroczystość składała się z kilku etapów. Pod hasłem „Potyczki Mitologiczne” chętni uczniowie w drużynowym turnieju wiedzy o bogach i bohaterach greckich, których przez lata poznają między innymi w trakcie swojej nauki na lekcjach języka polskiego i historii, walczyli o tytuł znawców mitologii. Tytuł ten zdobyła drużyna nr 3 w składzie: Szymon Składanek, Gabriel Wójcik, Michał Boniecki i Mateusz Krzepicki. Drużyna odpowiedziała na wszystkie wylosowane pytania w naszym quizie. Pozostałe dwie drużyny wypadły również bardzo dobrze, miały tylko po jednym punkcie mniej.

    W konkursie literackim nagrodę za najciekawsze opowiadanie rozgrywające się w naszej szkole z udziałem bogów greckich otrzymała – Zuzanna Maliszewska z klasy VI i Maja Niedźwiedź z klasy VIII B. Organizatorzy wyróżnili również uczestników „Mody na Olimpie”, a byli to sami panowie: Szymon Nurzyński, Wiktor Żak, Jakub Zbroński, Adam Ciechowski i Dawid Porębski.

    Nagrody otrzymali także zwycięzcy konkursu literackiego zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, czyli Mateusz Waliszkiewicz z klasy VI i Maksymilian Rybkowski z klasy VIII A. Obchody zostały zakończone „Festiwalem Boskich Ciast”, w którym królowały nazwy znane z mitologii.

    Uroczystość pod względem organizacyjnym i merytorycznym przygotowała pani Sylwia Grosfeld i Ewa Ładniak, o scenografię zadbała pani Bożena Wodyńska, a nagłośnienie zapewnił pan Dariusz Wasilko.

    Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w tym mitologicznym święcie.

     

    Organizatorzy

  • „Przemoc nie potrzebuje słów”

    Czy dotkliwe pobicie jest tak samo bolesne jak wykluczenie z grupy rówieśniczej? Tak. Czy kłamstwo na czyjś temat lub obmowa są tak samo dotkliwe jak uderzenie i celowe potrącenie? Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Instytut Badań Edukacyjnych mówią, że tak.

    Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę częstotliwość występowania jednego i drugiego zjawiska okazuje się, że to właśnie przemoc relacyjna (bullying) najczęściej dotyka dzieci i młodzież, która często nie ma wystarczających zasobów, aby samodzielnie sobie z nią poradzić. Długotrwała przemoc dokonująca się w środowisku rówieśniczym ma swoje poważne konsekwencje również w dorosłym życiu.

    Naszym filmem: „Przemoc nie potrzebuje słów” chcemy zwrócić uwagę na cierpienie, którego każdy z nas może być świadkiem albo które może stać się naszym udziałem.

    Większość zagranych scen została zaproponowana przez uczniów i powstawała spontanicznie, dzięki czemu film jest bardzo autentyczny.

    Tym razem to tylko film.

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  • Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

    Szanowni Rodzice!

    Rozpoczęła się rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy 1 na rok szkolny 2023/2024.

    Szczegóły:

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego
    Janówek Pierwszy
    ul. Dworcowa 5
    05-124 Skrzeszew
  • (+22) 775-52-23

Galerie zdjęć