W Gminie Wieliszew podczas trwania Tygodnia Bibliotek od kliku lat organizowane są kolejne edycje Gminnego Konkursu Wiedzy o Książce. W tym roku, po pandemicznej przerwie, udało się przeprowadzić konkurs stacjonarnie. IX Gminny Konkurs Wiedzy o Książce rozegrano w formule drużynowego turnieju szkół. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny. Najmłodsi, uczniowie klas I-III, zaprezentowali swoją znajomość książki „Sposób na Elfa” autorstwa Marcina Pałasza. Drużyna w składzie: zdobyła 5 lokatę, dzieciaki dzielnie mierzyły się z zadaniami, serdecznie gratulujemy im debiutu w konkursie! Uczniowie z klas IV-VI odpowiadali na pytania z książki „Percy Jackson i bogowie olimpijscy tom I – Złodziej Pioruna” Ricka Riordana. Nasi reprezentanci: Michalina Tometczak, Szymon Nurzyński i Mareusz Waliszkiewicz zdobyli świetne 2 miejsce. Najstarsi uczestnicy, uczniowie klas VII-VIII, przenieśli się w lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia i poznali historię Maćka, bohatera książki Adama Bahdaja „Telemach w dżinsach”. Marysia Bek, Martyna Niezgoda i Lena Zbrońska zdobyły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie uwielbiają metodę projektu o czym mogliśmy przekonać się po raz kolejny. Projekt z historii realizowany przez klasę 8 a przedstawiał życie w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach siedemdziesiątych za czasów rządów Edwarda Gierka i w latach osiemdziesiątych za rządów Wojciecha Jaruzelskiego.
Dziewczęta aby przybliżyć uczniom lata siedemdziesiąte w Polsce przygotowały prezentację najważniejszych pojęć, wydarzeń i postaci związanych z tamtym okresem oraz niewielką wystawę, na której mogliśmy zobaczyć jak wyglądały książki, gazety i pieniądze aby pokazać życie codzienne zwykłych obywateli, odegrały scenkę rozgrywającą się w sklepie.
Chłopcy również przygotowali scenki dramowe związane z okresem stanu wojennego. Jeden z uczniów wcielił się w postać Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Uczniowie przebierali się i odgrywali scenki z udziałem zwykłych obywateli, milicjantów czy żołnierzy z lat osiemdziesiątych. Oprócz scenek z życia codziennego mogliśmy zobaczyć działania opozycji oraz pacyfikację kopalni „Wujek” po wprowadzeniu stanu wojennego.
Uczniowie oprócz strojów przygotowali rekwizyty, dzięki którym łatwiej zaprezentowali tamte czasy.
E. Ładniak
Okazuje się, że oddalony o 70 km Ciechanów może dostarczyć niesamowitych wrażeń o czym mogli przekonać się uczniowie z klasy szóstej, siódmej i ósmej wraz z opiekunami podczas obfitującej w wiele atrakcji wycieczki do Ciechanowa.
Na początku uczniowie zwiedzili Zamek Książąt Mazowieckich i wzbogaceni o wiedzę historyczną dotyczącą okresu piastowskiego oraz potomków Konrada Mazowieckiego udali się do parku trampolin.
W Parku Trampolin HOPA PARK spędzili bardzo aktywnie czas, testując swoją sprawność fizyczną. Zmęczeni i głodni po tym wzmożonym wysiłku udali się na chwilę przerwy i zasłużony posiłek. Po krótkim odpoczynku na uczestników wycieczki czekała już pani przewodnik z Parku Nauki Torus, znajdującym się przy słynnej wieży ciśnień. Wieża ta stała się jednym z najbardziej znanych symboli Ciechanowa.
W Parku Nauki Torus uczestnicy wycieczki mogli uaktywnić swój mózg, rozbudzać motywację do uczenia się, a także mogli spróbować samodzielnego doświadczania nauki. Park umożliwia zwiedzającym eksperymentowanie, odkrywanie praw i badanie zależności – przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki, medycyny i sztuki.
Uczniowie po zwiedzaniu wystawy i aktywnym doświadczaniu nauki uczestniczyli w warsztatach chemicznych, których tematem przewodnim był metal. Na koniec warsztatów wykonali pamiątkowe drzewka szczęścia.
E. Ładniak
25 kwietnia odbył się turniej o Puchar Pani Dyrektor K.Zabijak w badmintona
25 kwietnia uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w Szkolnym Święcie Mitologii. Dzisiejsza uroczystość składała się z kilku etapów. Pod hasłem „Potyczki Mitologiczne” chętni uczniowie w drużynowym turnieju wiedzy o bogach i bohaterach greckich, których przez lata poznają między innymi w trakcie swojej nauki na lekcjach języka polskiego i historii, walczyli o tytuł znawców mitologii. Tytuł ten zdobyła drużyna nr 3 w składzie: Szymon Składanek, Gabriel Wójcik, Michał Boniecki i Mateusz Krzepicki. Drużyna odpowiedziała na wszystkie wylosowane pytania w naszym quizie. Pozostałe dwie drużyny wypadły również bardzo dobrze, miały tylko po jednym punkcie mniej.
W konkursie literackim nagrodę za najciekawsze opowiadanie rozgrywające się w naszej szkole z udziałem bogów greckich otrzymała – Zuzanna Maliszewska z klasy VI i Maja Niedźwiedź z klasy VIII B. Organizatorzy wyróżnili również uczestników „Mody na Olimpie”, a byli to sami panowie: Szymon Nurzyński, Wiktor Żak, Jakub Zbroński, Adam Ciechowski i Dawid Porębski.
Nagrody otrzymali także zwycięzcy konkursu literackiego zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, czyli Mateusz Waliszkiewicz z klasy VI i Maksymilian Rybkowski z klasy VIII A. Obchody zostały zakończone „Festiwalem Boskich Ciast”, w którym królowały nazwy znane z mitologii.
Uroczystość pod względem organizacyjnym i merytorycznym przygotowała pani Sylwia Grosfeld i Ewa Ładniak, o scenografię zadbała pani Bożena Wodyńska, a nagłośnienie zapewnił pan Dariusz Wasilko.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w tym mitologicznym święcie.
Organizatorzy
Czy dotkliwe pobicie jest tak samo bolesne jak wykluczenie z grupy rówieśniczej? Tak. Czy kłamstwo na czyjś temat lub obmowa są tak samo dotkliwe jak uderzenie i celowe potrącenie? Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Instytut Badań Edukacyjnych mówią, że tak.
Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę częstotliwość występowania jednego i drugiego zjawiska okazuje się, że to właśnie przemoc relacyjna (bullying) najczęściej dotyka dzieci i młodzież, która często nie ma wystarczających zasobów, aby samodzielnie sobie z nią poradzić. Długotrwała przemoc dokonująca się w środowisku rówieśniczym ma swoje poważne konsekwencje również w dorosłym życiu.
Naszym filmem: „Przemoc nie potrzebuje słów” chcemy zwrócić uwagę na cierpienie, którego każdy z nas może być świadkiem albo które może stać się naszym udziałem.
Większość zagranych scen została zaproponowana przez uczniów i powstawała spontanicznie, dzięki czemu film jest bardzo autentyczny.
Tym razem to tylko film.
Szanowni Rodzice!
Rozpoczęła się rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy 1 na rok szkolny 2023/2024.
Szczegóły:
W dniu 5.04 odbył się finał szkolnego konkursu plastycznego "Wielkanocna pisanka".
Jury ogłosiło następujące wyniki:
Kategoria I (klasy 0-3)
I miejsce - Natalia Wasilewska, Maja Liwska
II miejsce - Maria Godzisz, Iga Krasnodębska
III miejsce - Kalina Wolska, Michał Mróz
Wyróżnienia: Piotr Pielat, Maria Wrześniewska, Oliwia Liwska, Małgorzata Ciechowska, Urszula Rykaczewska, Roksana Taczalska.
Kategoria II (klasy 4-8)
I miejsce - Martyna Niezgoda
II miejsce - Anna Kunisz
III miejsce - Bieńkowska Natalia
Wyróżnienia: Jakub Sosiński, Hanna Giemza, Lena Zbrońska.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!
Milena Wielechowska, Monika Ciechowska
W ostatnim czasie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z łucznictwa. Było to dla nich ciekawym doświadczeniem. Przygoda z tym sportem z pewnością nie skończy się tylko na jednej lekcji ;-)
Igrzyska młodzieży szkolnej w piłce siatkowej w Legionowie- uczniowie naszej szkoły zajęli 3 miejsce na 8 drużyn.
Warsztaty "świece żelowe", warkoczyki, tatuaże i pizza a na koniec medale i prezenty :-)
Park trampolin
Zabawa w Hulakula
Park Rozrywki Majaland