9 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Janówku Pierwszym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać występy artystyczne przygotowane przez uczniów z klasy 0a, 0b i 2. Mali artyści z przejęciem odgrywali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Na koniec uroczystości wnuczęta wręczyły babciom i dziadkom upominki. Po części artystycznej wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Monika Ciechowska
Zapraszamy do udziału w etapie gminnym 47. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, który od ponad 40 lat promuje kulturę języka polskiego i sztukę recytowania.
Istotą konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale także wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury.
Organizatorem etapu gminnego jest Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Komisje szkolne kwalifikują do eliminacji gminnych w każdej kategorii wiekowej maksymalnie 3 recytatorów. Prosimy o zgłoszenia zainteresowanych uczniów do swoich wychowawców (klasy I-III) lub do nauczycieli języka polskiego (kl. IV-VIII).
Etap Gminny konkursu zostanie przeprowadzony 8 marca 2024 w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach (ul. Moniuszki 2 / róg Nowodworskiej) w godzinach:
kategoria 1: klasy I-III – godz. 10.00
kategoria 2: klasy IV-VI – godz. 11.30
kategoria 3: klasy VII-VIII – godz. 12.30
REPERTUAR (dotyczy wszystkich etapów eliminacji):
1. Klasy I-III: jeden utwór (wiersz) – tematyka dowolna. Czas trwania indywidualnych prezentacji nie może przekroczyć 1,5 minuty.
2. Klasy IV-VI i VII-VIII: dwa utwory (dwa wiersze lub jeden wiersz i jeden fragment prozy) –tematyka dowolna. Łączny czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 3 minut
3. Prosimy o wybieranie do prezentacji utworów o cenionej wartości literackiej, które zostały opublikowane w formie książkowej lub w czasopismach literackich.
4. Utwory powinny prezentować jak najlepiej możliwości interpretacyjne recytującego. Należyzwrócić szczególną uwagę, aby wybrane przez recytatora dwa utwory były zróżnicowane w treści i nastroju.
5. Prosimy o unikanie prezentowania utworów zamieszczonych w podręcznikach.
6. Podczas kolejnych etapów konkursu uczestnicy nie zmieniają repertuaru.
7. Uczestnik może brać udział tylko w jednej placówce przeprowadzającej eliminacje. Udział w eliminacjach w kilku placówkach może skutkować dyskwalifikacją.
Dwóch najlepszych uczestników etapu gminnego z każdej kat. otrzymuje szansę rywalizacji w etapie powiatowym, który odbędzie się 27 marca 2024 r. w Poczytalni w Legionowie przy ul. Tadeusza Kościuszki 8a.
Ogólnopolska akcja BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W tym roku jest to 79 rocznica Powstania Warszawskiego.
Akcja realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc, cieszy się coraz większą popularnością również w naszej szkole.
W tym roku podczas lekcji historii i języka polskiego uczniowie poznali życie w trakcie powstania, przebieg powstania, przywódców i najważniejsze etapy walk.
Uczniowie klas siódmych i ósmych na podstawie filmu i wykładu, zastanawiali się nad sensem powstania, dyskutowali na temat spotów kampanii BohaterON – Godzina „W”, analizowali i interpretowali czas, miejsce i zachowanie bohaterów spotów oraz wyrażali własne refleksje.
Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które utraciło przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, poznali życie i marzenia ludzi w czasie powstania.
Aby pokazać, że w naszej szkole pamiętamy o powstańcach dodaliśmy wpis na portalu wirtualnej mapy Polski, który pojawił się jako symboliczny znacznik na tej mapie.
Wyniki konkursu:
Kategoria 0-3
1 miejsce: Natalia Wasilewska i Wiktor Pietruszewski
2 miejsce: Aurelia Lorenc i Iga Mróz
3 miejsce: Małgorzata Mikulska i Max Maciejewski
Kategoria 4-8
1 miejsce: Lena Baczewska
2 miejsce: Dawid Porębski
3 miejsce: Malwina Waliszkiewicz
Wyróżnienie: Michał Mróz, Kazimierz Kałuża, Maja Oszytko, Roksana Taczalska, Bianka Pilgun, Julia Szwejkowska, Natalia Bieńkowska.
Gratulujemy!!!
18 grudnia uczniowie klas trzecich wybrali się do Wieliszewa, gdzie na scenie sali koncertowej im. K. Klenczona zostało wystawione przedstawienie socjoterapeutyczne pt. "Florka, która pogodziła serce z rozumem", przygotowane przez Straż Miejską z Warszawy. Uczniowie z przejęciem obserwowali poczynania bohaterów, a dzięki interaktywnej formie spektaklu mogli na bieżąco dzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przedstawionego na scenie problemu przemocy psychicznej wśród rówieśników.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w tym przedsięwzięciu.
Fundacja PGE zaprasza do udziału w konkursie pt. „Spotkania ze sztuką”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie przez Uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego.