W dniach 23 i 24 stycznia w naszej szkole odbyły sie warsztaty cukiernicze, w których wzięły udział klasy 0-3 oraz 4-6. W trakcie zajęć, w części teoretycznej uczniowie poznali zawód cukiernika, natomiast w części praktycznej mieli możliwość udekorowania własnej babeczki z kremem. Było słodko! :-)
18.02. klasy 1-3 wybrały się do Wieliszewa na warsztaty z cyklu "Kino szkola" pt "Przyjaźń, czy lajki?". Najpierw odbyły sie warsztaty i pogadanka na temat prawdziwej przyjaźni, później obejrzeliśmy film "Jak ocalić smoka?"
19.02. klasy 4, 5 i 6 wybrały się do Wieliszewa na warsztaty z cyklu "Kino szkola" pt "Reaguj, gdy dzieje się przemoc". Najpierw odbyła się ważna rozmowa, później obejrzeliśmy film "Hej, sokoły!"
W dniu 20.01 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Uczniowie z klasy 0, 4 i 5 poprzez występ artystyczny wyraziły kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia oraz podziękowały za trud włożony w ich wychowanie.
Wszystkiego najlepszego wszystkim Babciom i Dziadkom życzą Uczniowie i Nauczyciele!!!
Chłopcy z klas 7 i 8 zajęli pierwsze miejsce w rozgrywkach w piłce siatkowej, natomiast dziewczęta z klas 7 i 8- miejsce drugie. Gratulujemy sukcesu!
Zadania z kalendarza pomagają nam:
* odliczać dni do Świąt
* przygotować się do przeżywania Bożego Narodzenia
* wprowadzić się w świąteczny nastrój
* zrobić sobie/bliskim przyjemność
* popracować nad sobą
* podkreślić wyjątkowość adwentu jako radosnego oczekiwania
* poznać tradycje i zwyczaje świąteczne
* włączyć całą rodzinę w świąteczne przygotowania :-)
25 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas młodszych. Na przybyłych Gości przebranych za postaci bajek, filmów i gier czekało mnóstwo atrakcji. Były wspólne zabawy w kółeczku, tańce, konkursy, wróżby, malowanie twarzy oraz słodki poczęstunek. To był bardzo udany dzień!
W dniu 24.11 klasy 1-3 wzięły udział w kolejnych warsztatach profilaktyczno-wychowawczych, które odbywają sie w Wieliszewie.
Temat dzisiejszych warsztatów "Strach".
Kolejny raz doceniamy duże zaangażowanie naszych uczniów.
Jesteśmy Polakami i pamiętamy o ważnych wydarzeniach z naszej historii, dlatego 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, które przypada 11 listopada.
W tym dniu w naszej szkole odbyło się wiele działań upamiętniających to święto. Uczniowie mogli wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości, mogli sprawdzić się w quizach historycznych, mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi tworząc piękne plakaty, godła, kotyliony, mapki czy też umiejętnościami muzycznymi.
W ramach kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu” Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także placówki polonijne do wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Janówku Pierwszym także wzięła udział w piątej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
Podobnie jak w ubiegłych latach cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W obecności Pani Dyrektor - Katarzyny Zabijak, nauczycieli i uczniów został wprowadzony Poczet Sztandarowy Szkoły. Następnie o godzinie 11:11 odśpiewano oficjalne cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkoły została włączona we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Celebrowanie tego dnia i tej akcji, pozwoliło całej społeczności szkolnej poczuć dumę i radość z bycia Polakiem.
E. Ładniak
Uczniowie lubią lekcje na których są aktywni, mogą wykazać się swoją wiedzą, kreatywnością i zaangażowaniem, to wszystko im umożliwiają lekcje historii, gdzie czasami brakuje czasu na omówienie tematu…
E. Ładniak
3 listopada w ramach doskonalenia zawodowego odbyły się dla nauczycieli wewnątrzszkolne warsztaty z elementami biblioterapii pt. „Jak radzić sobie ze złością?”, prowadzone przez E. Ładniak i B. Wodyńską.
Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej w formie lekcji, którą można wykorzystać w pracy z dziećmi.
W części teoretycznej nauczyciele zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami oraz mieli okazję poznać literaturę biblioterapeutyczną przydatną w pracy z dziećmi.
W części praktycznej badane były nastroje uczestników zajęć, odbywały się również zabawy integrujące grupę. Przede wszystkim skupiono się na głośnym odczytaniu tekstu, rozmowie kierowanej oraz ćwiczeniach i zadaniach czy scenkach dramowych związanych z tematem zajęć.
Na zakończenie uczestnicy przy muzyce relaksacyjnej wyciszyli się i dokonali ewaluacji za pomocą powtórnego badania nastrojów.
E. Ładniak
Klasa 4 podczas zajęć rozwijających kreatywność w ramach projektu laboratoria przyszłości przygotowała pyszne i kolorowe sałatki. Było wesoło, nie obyło się bez łez- na szczęście tylko od cebuli :-)
9 listopada klasy ósme, siódma i szósta „przeniosły się” do Soplicowa z początku wieku XIX i obejrzały spektakl „Pan Tadeusz” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl odbył się w sali widowiskowej Ratusza w Legionowie.
Uczniowie obejrzeli w nowatorskiej odsłonie epopeję narodową w cyklu 12 scen – obrazów. Poznali główne watki dramaturgiczne oraz bogactwo gatunkowe utworu, bo chociaż „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza zakwalifikowany jest do utworów epickich, to możemy w nim dostrzec elementy innych gatunków takich jak: poemat historyczny, komedia, romans, poemat opisowy czy powieść sensacyjno-przygodowa.
Staropolski język, stroje, rekwizyty i wystrój sceny dopełniła muzyka, która sprawiła, iż poczuliśmy atmosferę panującą w dworku szlacheckim na Litwie, dzięki czemu łatwiej mogliśmy wyobrazić sobie życie w epoce romantyzmu.
E. Ładniak
W tym roku szkolnym uczniowie klasy szóstej wraz z opiekunami spotkali się w godzinach wieczornych aby razem spędzić wolny czas i obejrzeć film pt. „Akademia dobra i zła”.
Wieczór uczniowie z wychowawcą i z panią Bożeną Wodyńską zorganizowali w świetlicy szkolnej, dzięki czemu chociaż przez chwilę można było skorzystać z gier i zabawek świetlicowych. Czas ten uprzyjemniały drobne przekąski i przepyszne babeczki, upieczone specjalnie na tę okazję przez Wiktorię.
Uczestnicy wieczoru w wygodnych ubraniach, na swoich ulubionych kocach, chociaż przez chwilę mogli poczuć klimat pikniku i spędzić ze sobą czas w szkole ale po lekcjach.
E. Ładniak
Płock to miasto położone województwie mazowieckim nad Wisłą, na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej. Płock pełnił funkcję historycznej stolicy Mazowsza oraz stolicy Polski w latach 1079–1138. To piękne miasto z wieloma atrakcjami, które uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej wraz z opiekunami postanowili poznać.
Piękna jesienna pogoda sprzyjała zwiedzaniu, a spacer po mieście był przyjemnością. Zobaczyliśmy Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - najstarszą świątynię rzymskokatolicką i najcenniejszy zabytek Płocka a jednocześnie miejsce pochówku władców Polski.
Zobaczyliśmy Wzgórze Tumskie, Stary Rynek z pięknym Ratuszem, amfiteatr czy port, a także jedną z najstarszych szkół w Polsce działającą nieprzerwanie od 1180 roku, obecnie to LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.
Poznaliśmy również cenne zbiory Muzeum Diecezjalnego takie jak: kielich księcia Konrada Mazowieckiego, Ołtarz Konstancji Królowej Polski, widzieliśmy piękne pasy kontuszowe, rękopisy, rzeźby i obrazy.
Po krótkim odpoczynku, pysznym obiedzie i lodach, wybraliśmy się do bardzo klimatycznego miejsca – Ogrodu Zoologicznego położonego na nadwiślańskiej skarpie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji przyrodniczych.
Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu.
E. Ładniak
W październiku uczniowie klasy szóstej, siódmej i 8b wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Teatru „Capitol” na multimedialny musical dla młodzieży pt. „Kongo”. Nowatorska forma spektaklu, barwna, dynamiczna i zaskakująca akcja połączona z współczesną scenografią i muzyką stworzyły musical o współczesnej młodzieży i ich relacjach. Jak współcześnie wyglądają relacje międzyludzkie? Coraz bardziej powierzchowne i sztuczne, m.in. przez wpływ portali społecznościowych, kultury celebryckiej i wszechogarniającej presji na bycie perfekcyjnym…
Kłopoty, z którymi mierzy się młodzież, jak w soczewce ogniskują najbardziej palące problemy współczesnego świata. Spektakl uwrażliwia na świat i relacje międzyludzkie, zwraca uwagę na wartości, mówi o różnorodności a także przezwyciężaniu lęków. Piękny spektakl, zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej, poruszający do głębi i skłaniający do zastanowienia się nad sobą i współczesnym światem.
E. Ładniak
21 października mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole wyjątkową parę funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy na co dzień pracują na lotnisku w Modlinie.
Dzięki uprzejmości mł. chor. Adama uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca w Straży Granicznej.
Oczywiście gwiazdą spotkania był czworonożny funkcjonariusz Diara, wspaniała suczka rasy owczarek belgijski.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności Diary i jej przewodnika Pana Adama.
W dniu 19.10 klasy 1-3 wzięły udział w pierwszym z warsztatów profilaktyczno -wychowawczych. Spotkania odbywają się na terenie naszej gminy - w Wieliszewie.
Z inicjatywą i opieką nad tym projektem wyszedł Dom Kultury w Łajskach, za co bardzo dziękujemy.
Temat dzisiejszych warsztatów "Uwierz w siebie". Doceniamy duże zaangażowanie naszych uczniów.